E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Puste opakowania po środkach ochrony roślin - gdzie oddać?

Puste opakowanie po środkach ochrony roślin, są niebezpieczne nawet po opróżnieniu i źle składowane stanowią zagrożenie dla środowiska. Mimo to wiele osób nadal popełnia błędy przy ich utylizacji. Dowiedz się jak robić to dobrze i zgodnie z prawem.

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i odpowiednie obchodzenie się z substancjami niebezpiecznymi to jedno z wielu zadań, jakie ma przed sobą każdy prowadzący gospodarstwo rolne. Nie może on przy tym zapomnieć o przestrzeganiu procedur związanych z utylizacją niebezpiecznych odpadów, które powstają podczas prac polowych i pielęgnacji roślin. Należą do nich przede wszystkim opakowania po środkach ochrony roślin, które stanowią szczególne zagrożenie dla środowiska i muszą być odpowiednio utylizowane.


Gdzie, mogę oddać puste opakowania po opryskach?


Polskie prawo od kilku lat stosuje bardzo jasne przepisy, które mówią, iż osoby wykorzystujące jakiekolwiek pestycydy, są zobowiązane do dostarczenia pustych opakowań do punktów odbioru. Takimi punktami zbiórki odpadów niebezpiecznych są sklepy ogrodnicze i hurtownie, które sprzedają preparaty do ochrony roślin. Podmioty te są zobowiązane do przyjęcia dostarczonych opakowań, które są następnie przekazywane do punktów utylizacji lub recyklingu. Nad całością procesów logistycznych czuwa system PSOR, który działa od 2004 roku i jest inicjatywą producentów i importerów.


Czy muszę okazać dokument zakupu środków ochrony roślin?


Oddając puste opakowania, nie musisz martwić się o paragony czy faktur, które potwierdzałyby zakup w danym punkcie. Polskie prawo jasno mówi o tym, że sprzedający ma obowiązek przyjęcia  dostarczonych odpadów, niezależnie czy substancje zostały zakupione w danym sklepie. Oczywiście musimy tutaj nadmienić, że nie zostaną one odebrane z gospodarstwa i to w interesie użytkowników jest dostarczenie ich do wybranego puntu.  

Oddając takie opakowania, musisz wyposażyć się w formularz potwierdzający odbiór, który stanowi dowód w przypadku kontroli ARiMR czy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dokument ten posiada pieczęć i podpis przyjmującego odpady, co stanowi rzeczowy dowód dla organów kontrolujących.   

Czy wyrzucanie opakowań po środkach ochrony roślin jest legalne?

Punty odbioru i utylizacji opakowań po substancjach niebezpiecznych powstały po to, by zlikwidować zjawisko utylizacji na własną rękę czy wyrzucanie do zwykłych pojemników. Są to bowiem substancje niebezpieczne, które stanowią zagrożenie dla środowiska, ale i ludzi, którzy mogliby mieć z nimi kontakt podczas procesu segregacji odpadów. Dlatego też wyrzucanie takich opakowań do zwykłych śmietników, spalanie w piecach czy wyrzucanie na dzikie wysypiska jest surowo zabronione i wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Jeśli bowiem zostaniemy przyłapani na tym procederze lub też nie będziemy posiadać dokumentów potwierdzających utylizację, możemy zostać ukarani grzywną lub  utracimy profity związane z dofinansowaniami z UE.

Jak przygotować opakowania przed oddaniem?

Opakowanie przed oddaniem do punktu powinno być przez rolnika odpowiednio przygotowane, by nie stanowić zagrożenia skażeniem.

  1. Pojemnik nie może zawierać żadnych substancji.
  2. Pojemnik musi być czysty z zewnątrz, by była widoczna jego etykieta i oznaczenia toksyczności .
  3. Pojemnik musi być opróżniony i trzykrotnie opłukany czystą wodą. Takie płukanie polega na wlaniu czystej wody do pojemnika, zakręceniu go i kilkukrotnym potrząśnięciu. Następnie popłuczyny wlewamy do opryskiwacza, by zużyć środek podczas zabiegu. Proces powtarzamy trzy razy, a dzięki temu, że robimy to podczas przygotowania zabiegu wykorzystujemy cały środek i nie wytwarzamy toksycznych płynów. W ten sposób pozbywamy się resztek substancji, które stanowią około 5% zawartości pojemnika.
  4. Czyste pojemniki składujemy w pojemniku zbiorczym w pomieszczeniu gdzie przechowujemy pozostałe środki ochrony roślin. Dzięki temu nie stanowią one zagrożenia dla osób postronnych i dzieci. 
  5. Pojemniki muszą być ewidencjonowane przez rolnika, by ich ilość mogła zostać potwierdzona podczas ewentualnej kontroli.

Jak widać sama procedura nie wymaga od nas poświęcania większej ilości czasu podczas przygotowania oprysków, a jedyne co musimy robić to o tym pamiętać. Dzięki temu nie tylko dbamy o środowisko, ale również nie tracimy pieniędzy poprzez pozostawione resztki substancji, co przy dużych kosztach niektórych preparatów niesie spore korzyści finansowe.  

Należy również pamiętać, że wszystkie formularze przekazania odpadów, muszą być zachowane przez rolnika na okres 5 lat. Stanowią bowiem potwierdzenie zrównoważonej gospodarki i są dowodem w przypadku kontroli.

Odpowiednie gospodarowanie odpadami to podstawa, by zachować bezpieczeństwo środowiska, jak i każdego z nas. Dlatego, jako rolnicy nie zapominajmy o tym i utylizujmy opakowania zgodnie z ich przeznaczeniem, by wszyscy mogli cieszyć się czystym środowiskiem i bezpiecznymi produktami rolnymi. 

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie