E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Nawozy z borem - Po co bor w uprawie roślin?

Kwestia zapotrzebowania roślin na mikroelement, jakim jest bor, powinna być częściej poruszana w naszym kraju z jednego prostego powodu. Większość polskich gleb zawiera bardzo śladowe ilości tego pierwiastka, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju drzew sadowniczych, zbóż i roślin rolniczych. Zawartość boru w glebie w kraju nad Wisłą waha się od 4 do 100 mg na 1 kilogram ziemi, co jest bardzo skromnym wynikiem. Dodatkowo na niską zawartość tego mikroelementu wpływają długotrwałe susze (których w ostatnich latach jest coraz więcej) oraz wapnowanie pól.

 

Wpływ boru na rośliny

 

Gleby lekkie nie zawierają zbyt dużo boru, który znajduje się w większej ilości w glebach ciężkich. W Polsce przeważają piaszczyste grunty, w których ten mikroelement nie jest w stanie się utrzymać. Dlatego tak ważne jest dodatkowe nawożenie roślin borem metodą dolistną, aby zapewnić im odpowiednie warunki rozwojowe. Bor, który łączy się różnymi związkami organicznymi, odpowiada za budowę ścian komórkowych roślin poprzez odpowiednie stymulowanie rozwoju łańcuchów celulozowych.

 

Niedobór boru wpływa głównie na zahamowanie lub wypaczenie właściwości wzrostowych roślin. Bez niego dochodzi do obumierania stożków wzrostu pędów i korzeni. Struktura ścianek poszczególnych gatunków staje się przez to wadliwa i nierównomierna, liście przybierają bardzo nieestetyczny wygląd, są poszarpane, kruche, łamliwe. Może dojść także do kłopotów z kwitnieniem i prawidłowym owocowaniem - owoce drzewa sadowniczego pozbawione dostatecznej ilości boru szybko spadają i są spękane.

 

Rośliny uprawne a kwestia boru

 

Niedobór boru przy uprawie roślin rolniczych nie skutkuje tylko niedostatkami estetycznymi, ale także realnymi zmianami w budowie liści, łodyg i pędów, co w znaczący sposób może wpłynąć na spadek plonów. Na przykład burak cukrowy, który rośnie na glebach ubogich w ten mikroelement i nie jest nawożony, ma większe skłonności do więdnięcia, wypaczeń w fazie wzrostu czy czernienia pędów, stanu, którego nie da się już odwrócić, dlatego tak ważne jest regularnie dokarmianie rośliny borem.

 

 

Zapotrzebowanie rośliny sadowniczych na bor

 

 

U roślin sadowniczych niedobór boru powoduje zamieranie kwiatów, rdzawienie oraz pękanie skórki owoców, zaburzenia w budowie miąższu. Owoce, które rozwijają się w warunkach bez odpowiedniego poziomu tego pierwiastka, są mniej odporne na przechowywanie i mają zdecydowanie gorszy smak spowodowany niską zawartością cukrów i kwasów organicznych. Liście drzew sadowniczych z powodu niedostatku boru są węższe i bardziej kruche, za to pędy mają zahamowany wzrost, a kora ma skłonności do pękania i łuszczenia się.

 

 

Uprawa warzyw a bor

 

Warzywami, które mają największe zapotrzebowanie na bor, są między innymi burak, brokuł, kapusta, seler. Do typowych objawów niedoboru tego pierwiastka należą: zgorzele pomidorów i liści buraków ćwikłowych czy ciemnienie róż kalafiora. Warzywa bez odpowiednich dawek boru rosną w niewielkich rozmiarach, mają szklistą, niedoskonałą strukturę i plamy na skórkach.

 

 

Jak nawozić rośliny borem?

 

Borem nawozi się rośliny głównie dolistnie. Na przykład rośliny jagodowe dzięki temu mają większą odporność na choroby grzybowe oraz lepszą gospodarkę wapniową. W skrajnych przypadkach stosuje się doglebowe nawożenie borem, gdy odpowiednia ekspertyza gruntów wykazała skrajnie niski poziom tego mikroelementu. Kilkurazowy oprysk liści środkami zawierającymi bor powinien jednak wystarczyć, aby rośliny prawidłowo się rozwijały.

Nasza oferta nawozów zawierających w składzie żelazo:

ZACHĘCAMY DO ZAKUPÓW W NASZYM SKLEPIE INTERNETOWYM (1).png

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie