E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Środki ochrony roślin ekologiczne (bio) – czy są skuteczne?

Coraz więcej mówi się o zrównoważonym rolnictwie opartym na ekologicznych rozwiązaniach. Wiele substancji chemicznych jest obecnie wycofywanych ze sprzedaży ze względu na potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia człowieka. Obowiązująca dyrektywa Unii Europejskiej reguluje stosowanie herbicydów. Dlaczego warto stosować ekologiczne środki ochrony roślin? Czy wykazują one taką samą skuteczność, jak powszechnie stosowane herbicydy?

 

Dyrektywa Unii Europejskiej

 

Zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów, rolnik musi uzyskać pozwolenie na stosowanie niektórych środków ochrony roślin. Część z nich jest wycofana z obrotu ze względu na negatywny wpływ na środowisko naturalne.

 

Ekologiczne środki ochrony roślin  czy warto je stosować?

 

Powszechnie stosowane chemiczne preparaty zwalczające chwasty oraz popularne patogeny odglebowe pozostają szkodliwe również dla zdrowia człowieka. Są, co prawda, bardzo skuteczne, ale przy okazji mogą wywierać negatywny wpływ na środowisko, w tym wody gruntowe oraz owady.

 

Na rynku można znaleźć ekologiczne produkty w postaci proszków, granulatów, czy koncentratów, które służą do wykonania zawiesiny wodnej. Niektóre z nich to gotowe płyny do bezpośredniego zastosowania jako oprysk lub roztwór do gleby. Ich formuła oparta jest wyłącznie na naturalnych składnikach i działa skutecznie, nie zmieniając składu ziemi.

 

Mimo że biologiczne środki ochrony roślin mają wiele zalet, można również przypisać im kilka wad. Zalicza się do nich m.in. niską skuteczność przy dużym nasileniu patogenów. Kiedy występuje duże zachwaszczenie, w wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie silniejszych, chemicznych preparatów. Ekologiczne środki nie działają również w tak szybkim tempie, jak ich chemiczne odpowiedniki.

 

Jakie są zalety stosowania ekologicznych środków ochrony roślin?

 

Ekologiczne środki stosowane w celu ochrony plantacji bazują wyłącznie na naturalnych kompozycjach. Ich zastosowanie zapewnia zamknięty obieg materii organicznej, a także chroni środowisko przed degradacją. Ponieważ wszystkie te produkty tworzone są z wyciągów roślinnych lub z wykorzystaniem żywych mikroorganizmów, uzyskane plony wyróżnia lepszy smak i bezpieczeństwo dla zdrowia człowieka oraz innych żywych organizmów. Nie odkładają się w częściach nadziemnych i podziemnych roślin. Szybciej też ulegają rozkładowi.

 

Ważną zaletą, dodatkowo przemawiającą na ich korzyść jest to, że ich stosowanie nie wymaga zachowania karencji (okres, w którego trakcie należy unikać używania środków chemicznych). Biopreparaty są nie tylko skuteczne, ale także działają w sposób selektywny. Co ciekawe, można wykonać je samemu w warunkach domowych już od momentu zaprawiania nasion.

 

Zaleca się moczenie ziaren w wyciągach z czosnku, rumianku lub aksamitka. Sadownicy i rolnicy często wybierają gnojówkę z pokrzywy, która odstrasza pasożyty. Skuteczne do podlewania mogą być roztwory zawierające wrotycz, mniszek, piołun i nagietek. Badania wykazały, że zwalczają one powszechnie występujące nicienie, pędraki oraz drutowce. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że preparaty pochodzenia naturalnego mają zdolność do poprawienia jakości gleby i wzbogacenia jej o ważne dla rozwoju roślin mikro- i makroelementów.



Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie