E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Pozostałości środków ochrony roślin

Środki ochrony roślin są preparatami chemicznymi, które służą do walki ze szkodnikami, a także z różnymi chorobami. Aby były skuteczne oraz bezpieczne należy wiedzieć kiedy i jak  je stosować. Większość z tych substancji jest trująca dla ludzi i środowiska naturalnego, dlatego korzystanie z nich zostało uregulowane prawnie, aby nie przekraczać norm związanych z ich pozostałościami.

 

Działanie środków ochrony roślin

 

Przy uprawie często można spotkać się ze szkodnikami i chorobami atakującymi rośliny. Warto skorzystać wtedy z pomocy środków ochrony roślin na chwasty i choroby, aby zminimalizować ich wpływ na rozwój plonów. Wzbogacają one glebę różnymi mikroelementami, a także dostosowują jej pH do wartości najbardziej optymalnej dla wzrostu danej rośliny. W konsekwencji wydajność oraz odporność upraw wzrasta.

 

Preparaty do ochrony roślin mimo zalet są niebezpieczne dla ludzi, dlatego konieczne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności. Ich silne działanie sprawia, że mogą być one trujące zarówno podczas przeprowadzania oprysków, jak i przy jedzeniu plonów na których stężenie chemikaliów jest za duże. Środki ochrony roślin są również niebezpieczne dla pszczół oraz innych owadów i zwierząt, nie tylko szkodników.

 

Regulacje związane z pozostałościami substancji ochrony roślin

 

Pozostałości środków ochrony roślin można znaleźć na plonach, na przykład na warzywach oraz owocach. Należy bezwzględnie unikać przekraczania ich najwyższych dopuszczalnych ilości, ponieważ wiąże się to z niebezpieczeństwem dla konsumenta, a także z sankcjami administracyjnymi i karnymi. Produkty, które nie spełniają ścisłych norm i wykazują zbyt duże stężenie szkodliwych preparatów nie mogą być przeznaczone na sprzedaż do sklepów ani użyte jako pasza dla zwierząt.

 

Głównymi aktami prawnymi, które dotyczą kwestii bezpieczeństwa żywności na terenie UE jest Rozporządzenie nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 28.01.2002, a także Rozporządzenie (WE) nr 396/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 23.02.2005. W oparciu o nie kontrolowana jest ilość pozostałości środków ochrony roślin na produktach przeznaczonych na handel.

 

Jest wiele przyczyn osadzania się nadmiernej ilości preparatów na roślinach. Pozostałości środków ochrony roślin w nadwyżce występują na plonach głównie z powodu stosowania tanich i słabych jakościowo preparatów, zakupionych z niesprawdzonego źródła nieznanego pochodzenia. Często okazuje się również, że substancje są zarejestrowane i przeznaczone dla zupełnie innego rodzaju upraw lub zostały wycofane z obrotu w UE.

 

Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin?

 

Aby uniknąć przekroczenia dopuszczalnych ilości pozostałości na plonach, warto od początku ściśle stosować się do zasad korzystania ze środków ochrony roślin. Przy zakupie należy skorzystać z pomocy specjalisty. Ponadto jedynie profesjonalne środki ochrony roślin, stosowane w zgodny z zaleceniami sposób będą bezpieczne. Ważne jest, aby zachować odpowiednią ilość czasu między kolejnymi zabiegami. Po ich zastosowaniu przez pewien okres nikt nie powinien przebywać w miejscu oprysków. Należy zmieniać co pewien czas stosowaną substancję, aby zapobiegać uodpornieniu się na nią szkodników i chorób.

 

Środki ochrony roślin powinny być stosowane przy bezwietrznej i dosyć ciepłej pogodzie, aby wiatr nie znosił preparatu w niepożądane miejsca. Dodatkowo konieczne jest restrykcyjne przestrzeganie dawek i terminów stosowania preparatów. Warto zwrócić uwagę na to jak prawidłowo przechowywać środki ochrony roślin. Ze względu na trujące działanie powinny być umieszczone z dala od źródła ognia, a zużyty pojemnik należy oddać w miejscu zakupu.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z rozwagą, stosując się do wszelkich zaleceń znajdujących się na etykiecie. Są to substancje bardzo przydatne, ale jednocześnie niebezpieczne dlatego kluczowa jest ostrożność, aby nie stwarzać zagrożenia.

Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie