Komary w ogrodzie – jak zwalczać?

Komary stanowią bez wątpienia jedne z najbardziej znienawidzonych stworzeń. Zresztą nie bez powodu – spotkanie z nimi do najprzyjemniejszych nie należy i zwykle kończy się bolesnymi bąblami na różnych partiach ciała, którym towarzyszy zaczerwienienie, pieczenie oraz uczucie świądu. Niekiedy ukąszenie może wywołać nawet reakcję alergiczną. Powstaje więc pytanie: jak walczyć z komarami? Czy istnieje sposób, by przewidzieć ich ofensywę?
Plaga komarów – kiedy i gdzie można się jej spodziewać?
W Polsce występuje około 50 gatunków z rodziny komarowatych. Najczęściej można spotkać komara widliszka, komara brzęczącegooraz leśnego (tak zwany doskwierz). Atakują jednak tylko samice – potrzebują ludzkiej krwi do złożenia jaj i dalszego rozrodu. Największą aktywność wykazują w miesiącach letnich (czerwiec, lipiec, sierpień), kiedy temperatura i wilgotność powietrza są dość wysokie. Żerują praktycznie przez cały dzień – od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora (z krótką przerwą w południe). Szczególnie narażone na plagę komarów są tereny położone blisko wody.
Zwalczanie komarów – rośliny odstraszające insekty
Istnieją różne metody zwalczania komarów. Jednym z najmniej inwazyjnych sposobów jest posadzenie w przydomowej przestrzeni kocimiętki, kopru włoskiego, lawendy wąskolistnej lub brodziszka korzeniastego. Ich zapach odstrasza insekty. By jednak mogły się one przyjąć w ogrodzie, najpierw trzeba usunąć z niego chwasty. Tu z pomocą przychodzi Roundup, herbicyd o działaniu totalnym, który doskonale radzi sobie z najrozmaitszymi gatunkami ekspansywnych, niepożądanych roślin – począwszy od traw i bylin, a na życicy czy przetacznikach kończąc.
Zwalczanie komarów – środki chemiczne
Dobrym orężem w walce z plagą komarów jest również permytryna – związek chemiczny zaliczany do grupy syntetycznych pyretroidów o silnych właściwościach owadobójczych. Skutecznie powstrzymuje atak insektów, zapobiegając ewentualnym ukąszeniom. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż przywołany wyżej środek odstrasza nie tylko na komary, ale również inne rodzaje stawonogów, na przykład kleszcze czy muchy. Opisywana substancja czynna zazwyczaj przyjmuje postać sprayu. Służy do impregnacji odzieży i środków ochrony osobistej. Nie należy jej stosować bezpośrednio na skórę. Powinny jej bezwzględnie unikać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Innym popularnym inseksycydem jest cypermetryna, czyli pochodna permytryny. Działa podobnie jak przedstawiony wyżej związek, z tym, że bywa wykorzystywana przede wszystkim na przestrzeniach otwartych. Spryskuje się nią żywopłoty, krzewy, trawy oraz zacienione altany i zarośla wokół posesji. Zwalcza owady na każdym etapie rozwoju, doprowadzając do ich paraliżu, a ostatecznie do śmierci. Pierwsze efekty jej stosowania można zauważyć już po 2-5 minutach od aplikacji. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż chemiczne środki do zwalczania komarów wykazują znacznie większą skuteczność niż naturalne sposoby.