E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Herbicydy totalne – czym są, jak działają i kiedy je stosować?

Chwasty spędzają sen z powiek wielu rolnikom, hodowcom, właścicielom sadów oraz ogrodów. Co zrobić, by poradzić sobie z niechcianymi gośćmi pól i przydomowych przestrzeni?

Jednym z najskuteczniejszych oręży w walce ze wspomnianymi intruzami są tak zwane herbicydy totalne – preparaty, które likwidują wszystkie rodzaje ekspansywnych, niepożądanych roślin występujących w uprawach, począwszy od traw, a kończąc na trudniejszych do usunięcia gatunkach (szarłat szorstki, przetaczniki, życice, miotła zbożowa, etc.).

 

Herbicydy totalne – zasada działania

By przeanalizować działanie herbicydów, warto zrobić to na konkretnym przykładzie, chociażby preparacie Roundup.

To znany i popularny środek chwastobójczy. Zawarte w nim substancje czynne przenikają do liści i pędów nadziemnych, a potem razem z wodą docierają do systemów korzeniowych, rozłogów, bulw oraz cebul. Proces fotosyntezy, produkcji białek oraz wzrostu ulega zahamowaniu – roślina zaczyna stopniowo obumierać. Najpierw żółknie i więdnie, a z biegiem czasu umiera.

Jak szybko działa Roundup? Kiedy są widoczne efekty działania?

Randap działa stosunkowo szybko – pierwsze efekty stosowania preparatu można zauważyć zwykle już po siedmiu dniach. Natomiast zupełna eliminacja chwastów następuje w ciągu trzech tygodni od daty aplikacji specyfiku.

Wiele zależy od warunków atmosferycznych – wysoka wilgotność i temperatura powietrza (średnio od 12 do 25°C), a także duże nasłonecznienie zwiększają skuteczność preparatu i przyśpieszają wyżej wymienione etapy.

 

Jak i kiedy stosować herbicydy totalne?

Herbicydy totalne, czyli inaczej mówiąc całkowite (nieselektywne), niszczą zarówno chwasty, jak i pożądane rośliny, dlatego ich stosowanie wymaga szczególnej ostrożności. W przypadku przydomowych, zielonych przestrzeni środków używa się przed wysiewem nasion (w ten sposób zminimalizowane zostaje ryzyko uszkodzenia kwiatów, ziół czy założonego już trawnika). Trzeba pamiętać o jednej, istotnej kwestii – aplikacja specyfików wstrzymuje na pewien czas wszelkie prace ogrodowe (od dwóch do czterech tygodni).

 

Preparaty chwastobójcze dostępne obecnie na rynku występują w kilku różnych postaciach, między innymi w granulacie, żelu, koncentracie i formie gotowej do bezpośredniego użycia. Rodzaj oraz konsystencja środka determinują sposób ich stosowania. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań powinno się więc dokładnie przeczytać etykietę zamieszczoną na opakowaniu i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki herbicydu.

 

Herbicydy totalne – bezpieczne czy nie?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że środki przeciwko chwastom dopuszczone do obrotu przez Unię Europejską nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Nie zalegają w glebie, nie zanieczyszczają wód gruntowych ani powierzchniowych. Nie oddziałuje na smak i wartości odżywcze owoców czy warzyw. Nie zaburzają funkcjonowania ekosystemu i nie szkodzą żyjącym w nich organizmom. Są neutralizowane przez bakterie bytujące w glebie.




Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie