Dikwat wycofany. Co zamiast dikwatu?

Proces desykacji ziemniaków oraz rzepaku, to niszczenie naci rośliny przed zbiorem, ma duże znaczenie dla późniejszej uprawy. Dzięki tej metodzie można poprawić zdrowotność oraz jakość plonu. Jednak w związku z nową dyrektywą Unii Europejskiej rolnicy stracili możliwość używania w tym celu najpopularniejszej substancji czynnej – dikwatu. Co stosować zamiast niego?
Dikwat do desykacji naci ziemniaka
Dikwat to substancja czynna, wprowadzona na rynek ponad 60 lat temu. Związek ten był używany w rolnictwie przez lata, między innymi do czynnego zwalczania chwastów oraz desykacji roślin hodowlanych takich jak rzepak czy ziemniaki. Łatwość przenikania substancji przez liście, łodygi i zdrewniałą korę, a także szybkie kontaktowe działanie miały szczególne znaczenie na plantacjach obficie nawożonych – np. w gospodarstwach zajmujących się uprawą ziemniaka przemysłowego.
Na czym polega proces desykacji naci ziemniaka oraz rzepaku?
To zabieg ochronny, który polega na dosuszaniu nadziemnych zielonych pędów. Wykonywany w fasie starzenia się rośliny. Głównym celem tej metody jest przyspieszenie osiągnięcia dojrzałości przez bulwy i zwiększenie ich zdrowotności. Niszczenie naci ziemniaka poprawia odporność na urazy mechaniczne, do których powstania mogłoby dojść w trakcie transportu lub przechowywania zbiorów.
Po wykonaniu prawidłowej desykacji plantacji zbiór jest łatwiejszy, a jego przechowywanie wiąże się z mniejszymi stratami. Eliminowane są także chwasty, np. rośliny należące do komosowatych lub rumiankowatych. Desykacja naci ziemniaczanej ma na celu także ochronę rośliny przed zarazą ziemniaka. Zabieg ten można wykonać w sposób mechaniczny, chemiczno-mechaniczny oraz chemiczny, np. za pomocą preparatów zawierających substancje czynne: jony dikwatu.
Dikwat wycofany — co zastosować zamiast tej substancji czynnej?
Wraz z nową dyrektywą Unii Europejskiej popularny środek do desykacji roślin – dikwat – został wycofany ze sprzedaży. Rolnicy mają jednak do wyboru kilka alternatywnych preparatów. Desykację naci ziemniaczanej można przeprowadzić z wykorzystaniem innej substancji aktywnej – glufosynatu amonu. Herbicyd należący do grupy aminofosfonianów jest przeznaczony do stosowania wtedy, gdy bulwy są już odpowiednio dojrzałe. Wykazuje działanie wgłębne i nieselektywne.
Inny zamiennik dla dikwatu to karfentrazon etylu. Środek z grupy triazolinin zwiększa wrażliwość roślin uprawnych na światło i prowadzi do niszczenia naci.
Zamiast dikwatu do desykacji można wykorzystać również kwas nonanowy (inaczej zwany również kwasem pelargonowym). Środek chwastobójczy działa w sposób kontaktowy i nie przemieszcza się w roślinie. Substancja aktywna wywołuje odwodnienie w tkankach roślinnych, co powoduje ich wyschnięcie. Produkt jest bezpieczny dla środowiska naturalnego oraz zwierząt.
O zatwierdzaniu substancji czynnych stosowanych w rolnictwie decyduje Komisja Europejska. Jak widać, Unia stawia na rolnictwo ekologiczne i wiele substancji chemicznych jest obecnie wycofywanych ze sprzedaży. Póki co, liczba zamienników dla zablokowanych produktów pozostaje niewielka, co wynika z bardzo restrykcyjnych zasad rejestracji nowych produktów handlowych zawierających substancje czynne. Proces zatwierdzania środków, w tym także nowych zamienników dla dikwatu, może trwać nawet 8-10 lat.