Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi - | E-sklep dlaroslin.pl

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi

Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi to z jednej strony ogrom korzyści, z drugiej – duże ryzyko. Mieszanie wymaga uwagi, ścisłego stosowania się do procedur i przede wszystkim dobrej znajomości używanych preparatów. Nie wszystkie bowiem można ze sobą łączyć.

 

Dlaczego warto mieszać środki ochrony roślin z nawozami?

Przy profesjonalnej uprawie roślin dbałość o hodowlę zawsze wiąże się dbałością o zysk finansowy. Mieszanie środków ochrony roślin z nawozami to jeden ze sposobów na zapewnienie roślinom maksymalnej pomocy z zewnątrz (mniej chwastów i szkodników, wyższe plony) przy jednoczesnym zminimalizowaniu kosztów pracy i oszczędności paliwa nawet o 40%. Do tego trzeba dodać mniejszą liczbę przejazdów opryskiwacza, a więc mniejsze ubicie gleby, mniej ugniecionych roślin.

Łączenie różnych zabiegów, wykorzystywanie zbiegających się terminów oprysków, pozwala na uproszczenie i lepsze zorganizowanie prac polowych. Przy tym wszystkim rośliny nie są w żaden sposób stratne – dostają dokładnie tyle substancji odżywczych i chroniących, ile dostałyby przy osobnych opryskach.

Czy mieszanie środków ochrony roślin z nawozami jest bezpieczne?

Można mieszać środki ochrony roślin (fungicydy, herbicydy, insektycydy) z nawozami dolistnymi, ale trzeba zachować ostrożność. Mieszanie musi odbywać się w ściśle określonych warunkach, z zachowaniem zasad i świadomości, że efekt może być daleki od oczekiwań.

Rolnicy coraz częściej decydują się na mieszanie nawozów i środków ochrony roślin, można się spodziewać, że w przyszłości trend ten będzie się utrzymywał, a w sprzedaży pojawią się gotowe mieszanki. Zanim to jednak nastąpi, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na mieszanie nawozów ze środkami ochrony roślin?

Przede wszystkim koniecznie trzeba czytać etykiety na opakowaniach produktów. Niektórzy producenci dopuszczają możliwość mieszania, inni stanowczo odradzają taki krok. Jeśli na etykiecie pojawi się informacja o niedopuszczeniu preparatu do mieszania, taki zabieg można przeprowadzić wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Woda przeznaczona do przygotowania mieszanki musi spełniać określone warunki. Najlepiej, jeśli będzie miękka i niemal całkowicie pozbawiona żelaza. Powinna też mieć neutralne pH (można zastosować specjalne preparaty neutralizujące pH wody) i temperaturę 15 – 20°C. Jakość wody ma bardzo duże znaczenie przy opryskach – im lepsza, tym lepsze wchłanianie substancji pochodzących z oprysków i mniejsze straty.

Termin oprysków powinien być tak dobrany, by jednocześnie zwalczać szkodniki i choroby roślin oraz odpowiednio je odżywiać.

Przygotowaną mieszaninę trzeba niezwłocznie zużyć, ponieważ zachodzące w niej procesy chemiczne mogą znacząco pogorszyć jakość oprysków.

Opryski należy wykonywać w ciepły, ale nie gorący dzień (optymalna temperatura to 20°C) przy dużej wilgotności (mowa nawet o 60%).

Opryski wykonuje się przy braku nasłonecznienia tylko na suche rośliny. Nie można opryskiwać roślin, na których wyraźnie widać pozostałości deszczu lub rosy.

Ze względu na bezpieczeństwo roślin warto wcześniej wykonać test na niedużej powierzchni upraw. Do tego celu powinna służyć sporządzona wcześniej nieduża ilość zawiesiny zawierającej zarówno nawóz, jak i środki ochrony roślin.

Jak przygotować mieszaninę nawozów i środków ochrony roślin?

Aby osiągnąć zamierzony efekt, należy trzymać się ściśle określonych zasad.

Napełniamy do połowy zbiornik opryskiwacza i włączamy mieszadło, następnie dodajemy mocznik lub siarczan magnezu, dawkując go według zaleceń producenta.

Następnie, w zależności od potrzeb i trzymając się kolejności, dodajemy przygotowane osobno i rozcieńczone wodą:

–preparaty w proszku do przygotowania wodnej zawiesiny,

– granulat do przygotowania wodnej zawiesiny,

– płynny koncentrat,

– wieloskładnikowa mieszanina (zawiesinoemulsja),

– koncentrat do przygotowania emulsji,

– nawozy płynne.

W razie braku pewności mieszalności danych środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi należy przeprowadzi próbę mieszalności w wiaderku bądź innym pojemniku.

Mieszanie nawozów i środków ochrony roślin jest obwarowane kilkoma zakazami.

Tych składników nie można ze sobą łączyć:

– insektycydów fosforoorganicznych z herbicydami z grupy sulfonylomoczników,

– herbicydów zawierających dwie różne substancje czynne: MCPA i fenoksaprop-P-etylowy,

– nawozów zawierających siarczan miedzi z herbicydami, w których substancją czynną jest sól dimetyloaminową 2,4-D.

 

Producenci nawozów udostępniają również na swoich stronach tabele mieszania nawozów dolistnych ze sobą oraz mieszania środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi.

Zobacz tabelę mieszania firmy Intermag (kliknij tutaj)

 

Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2021-04-09

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Opinie

Co mówią nasi klienci: