Ochrona rzepaku przed szkodnikami - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Ochrona rzepaku przed szkodnikami

 

W Polsce występuje około 30 gatunków szkodników, które mogą żerować na plantacji rzepaku, przy czym kilka z nich stanowi wyjątkowe zagrożenie dla jakości plonów. Przyczyną wzrostu ich nasilenia mogą być zmienne warunki klimatyczne (podwyższone temperatury i wilgotność), a także zmiany w zakresie technologii na polach (m.in. uprawy bezorkowe czy uproszczenia w płodozmianie). Jakie szkodniki zagrażają uprawie rzepaku oraz w jaki sposób się przed nimi bronić?

 

Chowacz podobnik w rzepaku

 

Ten niewielki, czarno-szary chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych sam może nie wyrządza wielkich szkód, niemniej toruje drogę dla znacznie groźniejszego szkodnika, a mianowcie pryszczarka kapustnika. Larwy tego pierwszego, wyjadając nasiona i wychodząc z łuszczyn, tworzą małe otwory, dzięki czemu powstaje dostęp dla przedstawicieli drugiego gatunku.

 

Czynione przez chrząszcza podobnika szkody następują wiosną, gdy temperatura osiąga około 13ºC. Jest to gatunek zimujący, który w okresie wiosennym opuszcza swoje schronienie, a następnie żeruje na plantacjach rzepaku w początkowej fazie kwitnienia roślin. Samice wygryzyją ścianę łuszczyn i składają jaja, gdzie następnie żeruje jedna larwa. Niszczy ona średnio od 4-7 nasion, z kolei łuszczyna staje się delikatnie zdeformowana i przedwcześnie żółta.

Jak chronić rzepak przed chowaczem podobnikiem? Momentem w którym warto zdecydować się na zabieg insektycydowy jest stwierdzenie obecności 4 chrząszczy na 25 roślinach. Poziom szkód można również zmniejszyć za pomocą izolacji przestrzennej od roślin krzyżowych, a także wysiewu odmian późno zakwitających.

 

Pryszczarek kapustnik - szkody w uprawie rzepaku

 

Pierwsze pokolenie tego szkodnika, przypominającego małego komara, atakuje plantacje rzepaka na początku kwietnia, a następnie w maju. Samice składają jaja do łuszczyn w otwory, które powstały za sprawą chowacza. Następnie larwy (w jednej łuszczynie może być ich kilkadziesiąt) niszczą nasiona oraz wewnętrzne ściany łuszczyn, które są przez to nabrzmiałe i przedwcześnie pękają. Szkody pryszczarka kapustnika mają najczęściej miejsce na obrzeżach pól.

 

Jak zwalczyć pryszczarka kapustnika? Aby podjąć się chemicznej ochrony rzepaku, warto na samym początku dokonać oceny liczebności szkodnika (w okresie kwitnienia rośliny). Mowa w tej kwestii o monitoringu czerpakiem (strząsania muchówek do czerpaka). Analizie poddaje się około 100-150 roślin, wybierając w różnych miejsach 10 dowolnych sztuk. Próg szkodliwości, w przypadku terenów rzadkiego występowania chowacza podobnika, wynosi 1 muchówkę pryszczarka na 1 roślinę (w odwrotnej sytuacji jest to 1 muchówka na 3-4 rośliny). Chemiczne zwalczanie szkodnika zazwyczaj powinno odbywać się w fazie opadania płatków kwiatowych, warto jednak podjąć się przed wybranych metod agrotechnicznych.    

 

Słodyszek rzepakowy - kiedy atakuje i jak sobie z nim radzić?

 

Gatunek ten zaliczany jest do rodziny łyszczynkowatych, a nalot jego przedstawicieli zależny jest od warunków pogodowych i może być rozciągnięty w czasie (trwać nawet do kilku tygodni). Największe zagrożenie istnieje w fazie rozwoju pąków kwiatowych (od “zielonego pąka” do BBCH 57). Szkody powodowane przez słodyszka rzepakowego są znaczące, gdyż szkodnik żywi się pyłkiem i pąkami kwiatów, przez co te następnie usychają, nie dając w konsekwencji plonów. Warto jednak mieć na uwadze, że jego larwy żywią się tylko nektarem i pyłkiem, przez co nie są tak szkodliwe.

 

Jak chronić rzepak przed słodyszkiem rzepakowym? Warto oczywiście podjąć zabiegi agrotechnicznie m.in. stosowanie płodozmianu, zachowanie izolacji od roślin kapustowatych czy odpowiednie nawożenie. Gdy jednak po obserwacji pola zostanie stwierdzony próg szkodliwości na poziomie 1-2 chrząszcze na roślinę (faza zwartego kwiatostanu) lub 3-5 chrząszczy (faza luźnego kwiatostanu), należy podjąć się chemicznego zwalczania słodyszka rzepakowego. Warto jednak nie stosować tych samych insektycydów co roku, gdyż populacja może się na nie uodopornić.Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów