Ochrona kukurydzy przed chwastami - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Ochrona kukurydzy przed chwastami

Chwastnica jednostronna, komosa biała czy perz właściwy - to jedne z najczęściej występujących gatunków chwastów zagrażających uprawie kukurydzy. Jak wiadomo ta odmiana rośliny nie toleruje zachwaszczenia, w związku z czym od powodzenia plonów zależy jego całkowite usunięcie. W tym celu stosowana jest mechaniczna lub chemiczna ochrona kukurydzy przed chwastami.

 

Kiedy stosować ochronę kukurydzy przed zachwaszczeniem?

 

Uprawie kukurydzy zagraża około 60 gatunków chwastów, których wzrost w dużym stopniu zależy od wiosennych warunków pogodowych, a mianowcie zbyt niskich temperatur. Przymrozki nie zagrażają rozwojowi zachwaszczenia, z kolei opóźniają wschody rośliny rolniczej. Ochrona kukurydzy przed chwastami ma więc za zadanie wyeliminować konkurencję chwastów, w okresie od wschodów rośliny, najpóźniej do fazy 8-10 liścia (te, które wykiełkują później nie zagrażają uprawie).

 

Rolnicy mają do dyspozycji dwa sposoby przeciwdziałania temu problemowi. Pierwszy z nich to mechaniczna ochrona kukurydzy, której celem jest eliminowanie chwastów w międzyrzędziach oraz utrzymanie wzruszonej powierzchni gleby. Takie rozwiązanie niesie ze sobą również inne korzyści m.in. wzrost wymiany gazowej, podtrzymanie wilgoci w głębokich warstwach gleby czy redukcja zaskorupienia. Niestety, nie jest ona w pełni skuteczna, a przy tym wymaga dużych nakładów pracy oraz stwarza ryzyko naruszenia systemu korzeniowego rośliny.

 

Z tego powodu powszechnie stosowaną metodą jest chemiczna ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem, w której wykorzystywane są herbicydy. Pomimo tego, że jest to droższe rozwiązanie, odznacza się jednak większą skutecznością oraz skalą działania. Wybór dawki oraz terminu użycia herbicydu zależy od nasilenia chwastów w łanie oraz stopnia ich konkurencji. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje chemicznego zwalczania chwastów: przedwschodową i powschodową ochronę kukurydzy.

 

Przedwschodowa ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem

 

Podczas zabiegów przedwschodowych ochrony kukurydzy wykorzystywane są herbicydy doglebowe. Z tego względu powinno się je wykonywać przy temperaturze około 10°C oraz na wilgotną glebę. W przeciwnym wypadku środki nie będą mogły przedostać się do systemu korzeniowego chwastów. Nie powinno się ich także stosować w sytuacji nadmiernych deszczów, gdyż herbicydy mogą być wymywane zbyt głęboko, a tym samym uszkadzać korzenie rośliny rolniczej.

W przeciwieństwie do chwastów, kukurydza jest rośliną, która ma duże wymagania cieplne, a w początkowej fazie rośnie dość wolno. Z tego powodu konieczne jest wczesne wyeliminowanie problemu. Przedwschodowa ochrona kukurydzy powinna być przeprowadzona bezpośrednio po siewie, a nawet po wschodach rośliny (maksymalnie do wytworzenia przez nią 3 liścia).

 

Powschodowa ochrona kukurydzy przed zachwaszczeniem

 

Rolnicy, którzy przystępują do zabiegów powschodowych na plantacji kukurydzy mogą skuteczniej dopasować herbicyd do stopnia zachwaszczenia czy występujących gatunków chwastów. Lista tych środków jest więc znacznie dłuższa w porównaniu z preparatami przewschodowymi.

 

Ochrona powschodowa kukurydzy może dotyczy sytuacji, kiedy ze względu na nieodpowiednią temperaturę czy wilgotność gleby, herbicydy doglebowe nie wykazały się wysoce skutecznym działaniem. W rezultacie istnieje konieczność dokonania zabiegu korekty za pomocą herbicydów powschodowych. W tym celu należy dokonać rozeznania składu gatunkowego chwastów (najczęściej chwastnica jednostronna lub komosa biała), a następnie dobrać preparat, który zwalcza te gatunki.

 

Najczęściej właściwy zabieg powschodowej ochrony kukurydzy odbywa się w fazie od 3 do 6 liścia rośliny. Wówczas rolnicy znają pełen skład gatunkowy chwastów oraz mogą użyć herbicydów w najdogodniejszym ku temu warunkach pogodowych (z racji długiego okresu możliwości przeprowadzenia zabiegu). Preparaty te odznaczają się działaniem nalistnym, dlatego warto dodawać do opryskiwacza adiuwant, który zwiększa przyswajanie środka przez chwasty.

 Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów