Zabieg przeciwgrzybowy na zboża - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Zabieg przeciwgrzybowy na zboża

Zabieg przeciwgrzybowy fungicydami

 

Choroby grzybowe w zbożach przyczyniają się do obniżenia powierzchni asymilacyjnej liści i kłosów, w konsekwencji czego dochodzi do rozdrobnienia oraz spadku ilości ziaren. W rezultacie prowadzą więc do znaczących strat w plonach. Jednym ze skutecznych sposobów przeciwdziałania temu problemowi są fungicydy - substancje chemiczne, wykorzystywane zwłaszcza w okresie wiosny i jesieni, gdy zagrożenie ze strony chorób jest największe.

 

Co istotne, mogą one być stosowane nie tylko interwencyjnie, ale i zapobiegawczo - wówczas, nie wnikają do tkanek roślinnych. Jakie choroby grzybowe najczęściej zagrażają rozwojowi zbóż oraz jakie wyróżniamy zabiegi przy użyciu fungicydów?

 

Najczęstsze choroby grzybowe zbóż

Obniżka plonów, spowodowana chorobami zbóż, może wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. W zależności od warunków pogodowych, w głównej mierze od ilości opadów, jedne z infekcji mogą występować rzadziej, inne częściej. Do najczęściej występujących chorób grzybowych zbóż należą:

 

 • Brunatna plamistość liści

  - atakuje najczęściej pszenicę (jarą i ozimą), żyto oraz pszenżyto w okresie wczesnej wiosny i jesieni. Pierwsze oznaki pojawiają się na zewnętrznych liściach, przyjmując postać małych plamek. Po kilku dniach przybierają czarny kolor, otoczone są chlorotyczną obwódką i odznaczają się charakterystycznym “oczkiem” w środkowej części.

 

 • Mączniak prawdziwy zbóż

  - to jedna z najpoważniejszych chorób pszenicy i jęczmienia, choć w mniejszym stopniu atakuje także owies i żyto. Objawia się pod postacią białego lub jasnego brązowego nalotu na blaszkach liściowych. Początkowo występuje jednak w formie jasnej poduszki grzyba, która przeobraża się następnie w watowatą powierzchnię.

 

 • Septorioza liści

  - poraża najczęściej pszenicę i pszenżyto we wszystkich stadiach rozwoju. Początkowo objawia się żółto-zielonymi plamami na liściach, które następnie przybierają brunatny kolor. Po czasie zaczynają się one ze sobą zlewać, a na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty tzw. piknidia.

 

 • Rdza żółta zbóż

  - atakuje wszystkie gatunki zbóż, zwłaszcza pszenicę i żyto. Oznaką występowania tej choroby są intensywne skupiska w łanie, które współtworzą tzw. gniazda. Początkowo na krańcach liści pojawiają się żółte plamy, a wraz z rozwojem choroby, ułożone w szereg zarodniki (uredinia) o pomarańczowej barwie.
 • Rynchosporioza

  - choroba ta poraża najczęściej żyto, pszenżyto i jęczmień. Do początkowych objawów należą niebiesko-zielone, a następnie żółto-brunatne plamy, występujące na blaszkach i pochwach liściowych.

 

Zabiegi T1, T2 i T3 w walce z chorobami zbóż

 

W Polsce ochrona zbóż przed grzybami obejmuje trzy zabiegi: T1, T2 i T3.

T1 czyli pierwszy z nich odgrywa kluczową rolę w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła i powinien być przeprowadzany w fazie pierwszego kolanka, czyli BBCH 31. Zabieg ten powinien chronić zboża przede wszystkim przed chorobami podstawy źdźbła oraz chorobami liści, takimi jak mączniak prawdziwy, septorioza liści czy brunatna plamistość liści. W tym celu warto stosować fungicydy o szerokim spektrum działania np. chroniące dodatkowo rośliny przed chorobami liści.

 

Zabieg T2 stosowany jest zapobiegawczo, w celu ochrony górnych liści przed grzybami. Powinien być wykonywany w fazie BBCH 37-39, niemniej czas jego przeprowadzenia jest silnie uzależniony od warunków pogodowych. Stąd też należy stale i wnikliwe lustrować plantację. Głównym zadaniem tych fungicydów jest ochrona liścia flagowego i podflagowego, których choroby przyczyniają do dużego obniżenia plonów.

 

Wiele osób niesłusznie rezygnuje z ochrony fungicydowej, jaką jest zabieg T3. Stosowany jest w uprawie zbóż, w chwili gdy są one wykłoszone (BBCH 51-59). Substancje wykorzystane w tym zabiegu mają na celu zabezpieczenie kłosa, a tym samym uzyskanie lepszego ziarna.

Fungicydy podczas ochrony T3 mają również chronić liść flagowy i podflagowy przed porażeniem, aż do momentu naturalnego zamierania.

 

 

 

 

 

 


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów