Co na miotłę zbożową w zbożu? - dlaroslin.pl
INTERNETOWY SKLEP DLA ROLNIKÓW, TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 15 LAT NA RYNKU
INTERNETOWY SKLEP DLA ROLNIKÓW, TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 15 LAT NA RYNKU

Co na miotłę zbożową w pszenicy ozimej?

  Miotła zbożowa to jeden z bardzo uciążliwych chwastów jednoliściennych, który może znacząco obniżyć plon, jeśli nie zostanie w porę usunięty. Szczególnej kontroli trzeba poddać rośliny po okresie zasilania plantacji nawozami, ponieważ w tym czasie chwasty mogą bardzo szybko zacząć się namnażać, mogąc jednocześnie zdominować rośliny uprawne. Już około 40% roślin miotły może zmniejszyć zbiory o niemal 30%.
Jak zwalczyć miotły zbożowe i chwasty dwuliścienne w pszenicy ozimej? Do walki z miotłą można wykorzystać herbicydy sulfonylomocznikowe. Działają one na zasadzie inhibitorów syntetazy acetylomleczanowej - eliminują zarówno miotłę zbożową, jak i chwasty dwuliścienne. Niestety w ostatnim czasie skuteczność działania oprysków sulfonylomocznikami mocno obniżyła się ze względu na zbudowanie odporności miotły zbożowej na te grupę środków.
Jeśli po zastosowaniu takiego preparatu na plantacji pszenicy ozimej chwasty nadal będą się pojawiać, należy podczas wiosennych popraw sięgnąć po inne substancje chemiczne - najlepiej te jednocześnie zwalczające miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne.
Tutaj po analizie stopnia zachwaszczenia można zastosować także pinoksaden (Axial), a dla poszerzenia jego walki z chwastami przy pszenicy ozimej, można wybrać mieszankę z fluroksypyrem (Starane), florasulamem (Mustang), dikambą (Mocarz) z triasulfuronem. Takie połączenia działają dodatkowo na bardzo uciążliwą przytulię czepną, mak polny, marunę bezwonną i inne.

Nomad 0,12kg/ha

Axial - 0,6l - 0,8/ha

Puma/Foxtrot - 0,6l/ha

Fenoxinn 0,4 - 0,5l/ha.

Atlantis 0,45 - 0,6l/ha

Apyros - 13-20g/ha

     

Jesienią wykonuje się na miotłę zbożową zabieg środkami zawierającymi substancję czynną chlorotoluron, tj. Lentipur, Tolurex, Dicopur, Opal. To preparaty zwalczające przede wszystkim miotłę zbożową i niektóre chwasty dwuliścienne. Zalecana dawka to 2,5 l/ha.

 Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów