E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Podział chwastów jednoliściennych

Jak rozpoznać i zwalczyć chwasty jednoliścienne?

Chwasty osłabiają plony zbierane z uprawy, a w skrajnych przypadkach mogą wręcz ją zniszczyć. Rywalizują z uprawianymi roślinami o wodę, dostęp do słońca i składniki pokarmowe. Ponieważ często lepiej radzą sobie w trudniejszych warunkach (np. susze czy nadmiar wody), mogą błyskawicznie „zagłuszyć” uprawę całkowicie.

Szczególnie groźne zwłaszcza przy uprawie zbóż są chwasty jednoliścienne.

Czym się charakteryzują chwasty jednoliścienne? 

Ze względu na ich częste występowanie i uciążliwość istotne jest, by umieć rozpoznawać rodzaje chwastów i wiedzieć, jak je zwalczać. Do chwastów jednoliściennych zaliczane są głównie trawy. Najczęściej spotykanymi ich gatunkami w uprawie zbóż są np. miotła zbożowa i wyczyniec polny, rzadziej wiechliny, a uprawy bezorkowe spowodowały pojawienie się w nich również stokłos i perzu.

Z powodu botanicznego pokrewieństwa ze zbożami chwasty jednoliścienne mogą być żywicielem dla patogenów i szkodników i w ten sposób doprowadzić do rozwoju wielu atakujących całą uprawę chorób. Co ważne: owo pokrewieństwo będzie również utrudniało rozpoznanie i zawężało wybór skutecznie zwalczających je środków.

Chwasty jednoliścienne to rośliny jednoroczne albo wieloletnie. Mogą pojawiać się zarówno wiosną, jak i jesienią. Pierwsze zabiegi ochronne należy wykonywać jesienią, a wiosenne zabiegi odchwaszczające powinno się traktować jako zabieg uzupełniający, ale nie mniej istotny.

Czym się różnią chwasty jednoliścienne od dwuliściennych?

Według najpopularniejszego kryterium chwasty można podzielić na jednoliścienne i dwuliścienne. Najprościej mówiąc różnią się one tym, że we wczesnej fazie rozwoju chwasty jednoliścienne posiadają jeden liścień. W przypadku chwastów dwuliściennych mowa o kiełkowaniu dwóch liścieni. Liścienie powstają w rozwijającym się zarodku rośliny. Pełnią one dla kiełkującej rośliny funkcję magazynu substancji pokarmowych. Z czasem spomiędzy nich wyrastają pierwsze liście właściwe. Liścienie zarodkowe przez krótki czas stanowią dla młodej siewki źródło energii. Kiedy już pojawiają się pierwsze właściwe liście, liścienie zamierają.

Rozróżnianie tych dwóch rodzajów chwastów jest niezwykle istotne w ich zwalczaniu. Większość środków chwastobójczych (herbicydów) jest przeznaczona do zwalczania jednego z ich rodzajów: jednoliściennych albo dwuliściennych. Preparaty przeznaczone do zwalczania chwastów jednoliściennych nie będą skuteczne przeciwko chwastom dwuliściennym i odwrotnie.

Chwasty jednoliścienne- charakterystyka

Chwasty jednoliścienne to rośliny, które w trakcie kiełkowania wytwarzają wyłącznie jeden liścień. Niestety, są dosyć trudne do wyeliminowania, przez co poważnie zagrażają wielu uprawom. Do chwastów jednoliściennych zaliczają się głównie trawy. Ze względu na swoje charakterystyczne botaniczne pokrewieństwo ze zbożami mogą pełnić rolę żywiciela dla patogenów i szkodników, doprowadzając przy tym do rozwoju wielu chorób atakujących całą uprawę.

  • Chwastnica jednostronna to ciepłolubna, jednoroczna roślina, która kiełkuje wczesnym latem. Przeważnie występuje na żyznych glebach liściastych, bogatych w azot i wapń. Zachwaszcza  rośliny okopowe oraz kukurydzę. 
  • Miotła zbożowa jest jednorocznym chwastem jarym z tendencją do pojawiania się na wszystkich rodzajach gleb uprawnych. Wschodzi zarówno wiosną, jak i jesienią. Roślina stanowi poważne zagrożenie dla zbóż ozimych, często przyczyniając się nawet do 50-60% strat plonów. 
  • Owies głuchy to jednoroczna roślina, spokrewniona bezpośrednio z owsem siewnym. Potrafi osiągnąć wysokość do 120 cm. Wschodzi od marca do maja w temperaturze 3-5°C. Porasta głównie ciężkie i wilgotne gleby o wysokiej zawartości wapnia. Zagraża uprawom zbóż jarych, ozimych, kukurydzy, a czasem roślinom okopowym. 
  • Palusznik krwawy zaliczany jest do roślin ciepłolubnych i jednorocznych. Okres jego kwitnięcia przypada od lipca do października. Występuje na lżejszych glebach o niskiej zawartości wapnia. Wyróżnia się fioletowym lub czerwonym kolorem.
  • Palusznik nitkowaty to chwast jednoroczny, preferujący bezpróchniczne, suche podłoża. Maksymalnie może osiągnąć 35 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Na dolnych liściach posiada białe, miękkie włoski.
  • Perz właściwy jest rośliną wieloletnią, w takim samym stopniu występującą na wszystkich rodzajach gleb uprawnych. Rozprzestrzenia się wegetatywnie przy pomocy rozłogów lub poprzez nasiona. Perz cechuje wyjątkowa wytrzymałość, przez co efektywnie konkuruje z roślinami uprawnymi o światło i wodę.
  • Proso zwyczajne należy do gatunku jednorocznych traw z rodziny wiechlinowatych. Kwitnie od lipca do sierpnia. Może osiągać do 120 cm wysokości. Roślinę charakteryzują wyprostowane, jasnozielone pędy. 
  • Rajgras wyniosły jest jedną z najpowszechniejszych traw z rodziny wiechlinowatych. Posiada bardzo dobrze wykształcony system korzeniowy. Roślina porasta żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby z wysoką zawartością wapnia. Od czerwca do sierpnia rozwija srebrzyste kwiatostany.
  • Stokłosa są jednorocznymi trawami należącymi do rodziny wiechlinowatych. Zasiedlają praktycznie wszystkie podłoża, od suchych i mało zasobnych, aż po żyźniejsze z wysoką zawartością azotu. Atakują przeważnie zboża, kukurydzę oraz rzepak. 
  • Stokłosa dachowa jest jednoroczną rośliną wywodzącą się z rodziny wiechlinowatych. Okres jej kwitnięcia przypada od kwietnia do maja. Występuje zazwyczaj na suchych podłożach, murawach i zrębach. Zachwaszcza zboża ozime oraz rzepak. 
  • Stokłosa miękka to jednoroczna bądź dwuletnia trawa kępkowa z rodziny wiechlinowatych. Kwitnie od maja do czerwca. Porasta głównie łąki oraz pastwiska. Preferuje glebę średnio żyzną i umiarkowanie wilgotną. 
  • Stokłosa płonna należy do gatunku jednorocznych lub dwuletnich traw z rodziny wiechlinowatych. Kiełkuje wiosną oraz jesienią. Zasiedla wilgotne, świeżo uprawione gleby. Atakuje rzepak i zboża ozime. 
  • Stokłosa polna jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Porasta gleby gliniaste charakteryzujące się wysoką zawartością wapnia. Potrafi przechodzić z siedlisk, które sąsiadują z polami uprawnymi. Zachwaszcza przeważnie zboża ozime. 
  • Stokłosa żytnia to roślina jednoliścienna z rodziny wiechlinowatych. Występuje na glebach żyznych, próchniczych i zasobnych w składniki odżywcze. Zagraża zbożom ozimym, zwłaszcza jęczmieniowi, pszenicy oraz pszenżytom. Może powodować duże straty w plonach sięgające, aż do 30%.
  • Wiechliny są jednorocznymi bądź wieloletnimi trawami wiechowatymi, tworzącymi kępki. Preferują głównie podłoża bogate w składniki odżywcze. Kiełkują od wiosny do jesieni przy temperaturze przekraczającej 2ºC. 
  • Wiechlina zwyczajna jest zimotrwałą roczną lub wieloletnią rośliną. Potrafi osiągnąć nawet do 120 cm wysokości. Wyróżnia się długotrwałą zdolnością kiełkowania, sięgającą do 5 lat. Roślina posiada niższą siłę konkurencyjną, niż wyczyniec polny czy miotła zbożowa. 
  • Wiechlina roczna to zimotrwały chwast, który może być zarówno jednoroczną, jak i wieloletnią rośliną. Występuje na lekko wilgotnych glebach z wysoką zawartością azotu. Porasta pastwiska, ogrody i pola uprawne. 
  • Włośnica jest ciepłolubną trawą, zaliczaną do chwastów o bardzo dużej ekspansywności. Pojedyncza roślina wytwarza bowiem nawet do 7 tysięcy nasion, przez co poważnie zagraża plonom. Zachwaszcza buraki i kukurydzę. 
  • Włośnice sine są ciepłolubnymi, jednorocznymi chwastami. Kiełkują późną wiosną i latem, przeważnie od maja do września. Występują na glebach żytnich, bogatych w składniki mineralne. Atakują rośliny okopowe, a także kukurydzę, rzadziej zboża jare. 
  • Włośnica zielona jest jednoroczną i ciepłolubną rośliną, kiełkującą późną wiosną. Preferuje gleby świeże oraz piaszczyste o niskiej zawartości wapna. Wyróżnia się bardzo cienkimi źdźbłami oraz liśćmi z niebieskawym nalotem. 
  • Wyczyniec polny zaliczany jest do chwastów rocznych, preferujących średnie lub ciężkie podłoże. Potrafi osiągnąć wysokość do 80 cm. Wschodzi jesienią, dlatego stanowi dużą konkurencję dla zbóż ozimych. 





Może zainteresuje Cię również:

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie