Podział chwastów jednoliściennych i dwuliściennych - | E-sklep dlaroslin.pl

Podział chwastów jednoliściennych i dwuliściennych

Podział chwastów jednoliściennych i dwuliściennych

Chwasty dwuliścienne

Babka lancetowata Marchew zwyczajna Rumianek bezpromieniowy
Babka zwyczajna Maruna bezwonna Rumianek pospolity
Barszcz zwyczajny Mięta polna Rzodkiew świrzepa
Bieluń dziędzierzawa Mlecz polny Sałata kompasowa
Blekot pospolity Mlecz zwyczajny Skrzyp polny
Bniec biały Nawrot polny Sporek polny
Bodziszek drobny Niezapominajka polna Starzec zwyczajny
Bodziszek okrągłolistny Ostrożeń polny Stulicha psia
Bodziszek porozcinany Ostróżeczka polna Stuliusz lekarski
Bylica pospolita Pięciornik gęsi Szarłat szorstki
Chaber bławatek Podbiał pospolity Szarłat tępolistny
Czerwiec roczny Pokrzywa zwyczajna Szczaw kędzierzawy
Czyściec polny Pokrzywa żegawka Szczaw polny
Dymnica pospolita Powój polny Szczaw tępolistny
Fiołek polny Poziewnik polny Szczwół plamisty szczyr roczny
Gorczyca polna Poziewnik szorstki Ślaz dziki
Gwiazdnica pospolita Przetacznik bluszczykowaty Tasznik pospolity
Iglica pospolita Przetacznik perski Tobołki polne
Jasnota purpurowa Przetacznik polny Wilczomlecz obrotny
Jasnota różowa Przymiotno kanadyjskie Wilczomlecz sosnka
Jaskier polny Przytulia czepna Wrotycz pospolity
Kąkol polny Psianka czarna Wyka kosmata
Komosa biała Rdest kolankowy Wyka ptasia
Komosa wielkolistna Rdest plamisty Żółtlica drobnokwiatowa
Komosa wielonasienna Rdest powojowy  
Kurzyślad polny Rdest ptasi  
Lulek czarny Rdest ziemnowodny  
Łoboda oszczepowata Rogownica lepka  
Łoboda rozłożysta Rogownica pospolita  
Mak polny Rumian polny  

Chwasty jednoliścienne

Chwastnica jednostronna
Miotła zbożowa
Owies głuchy
Palusznik krwawy
Palusznik nitkowaty
Perz właściwy
Proso zwyczajne
Rajgras wyniosły
Stokłosa bezostna
Stokłosa dachowa
Stokłosa miękka
Stokłosa płonna
Stokłosa polna
Stokłosa żytnia
Wiechlina roczna
Wiechlina zwyczajna
Włośnica sina
Włośnica zielona
Wyczyniec polny
 

Chwasty jednoliścienne opis

Chwasty jednoliścienne to rośliny, które w trakcie kiełkowania wytwarzają wyłącznie jeden liścień. Niestety, są dosyć trudne do wyeliminowania, przez co poważnie zagrażają wielu uprawom. Do chwastów jednoliściennych zaliczają się głównie trawy. Ze względu na swoje charakterystyczne botaniczne pokrewieństwo ze zbożami mogą pełnić rolę żywiciela dla patogenów i szkodników, doprowadzając przy tym do rozwoju wielu chorób atakujących całą uprawę.Chwastnica jednostronna

Chwastnica jednostronna to ciepłolubna, jednoroczna roślina, która kiełkuje wczesnym latem. Przeważnie występuje na żyznych glebach liściastych, bogatych w azot i wapń. Zachwaszcza  rośliny okopowe oraz kukurydzę. 
 

Miotła zbożowa

Miotła zbożowa jest jednorocznym chwastem jarym z tendencją do pojawiania się na wszystkich rodzajach gleb uprawnych. Wschodzi zarówno wiosną, jak i jesienią. Roślina stanowi poważne zagrożenie dla zbóż ozimych, często przyczyniając się nawet do 50-60% strat plonów. 


Owies głuchy

Owies głuchy to jednoroczna roślina, spokrewniona bezpośrednio z owsem siewnym. Potrafi osiągnąć wysokość do 120 cm. Wschodzi od marca do maja w temperaturze 3-5°C. Porasta głównie ciężkie i wilgotne gleby o wysokiej zawartości wapnia. Zagraża uprawom zbóż jarych, ozimych, kukurydzy, a czasem roślinom okopowym. 


Palusznik krwawy

Palusznik krwawy zaliczany jest do roślin ciepłolubnych i jednorocznych. Okres jego kwitnięcia przypada od lipca do października. Występuje na lżejszych glebach o niskiej zawartości wapnia. Wyróżnia się fioletowym lub czerwonym kolorem.


Palusznik nitkowaty

Palusznik nitkowaty to chwast jednoroczny, preferujący bezpróchniczne, suche podłoża. Maksymalnie może osiągnąć 35 cm wysokości. Kwitnie od czerwca do września. Na dolnych liściach posiada białe, miękkie włoski.


Perz właściwy

Perz właściwy jest rośliną wieloletnią, w takim samym stopniu występującą na wszystkich rodzajach gleb uprawnych. Rozprzestrzenia się wegetatywnie przy pomocy rozłogów lub poprzez nasiona. Perz cechuje wyjątkowa wytrzymałość, przez co efektywnie konkuruje z roślinami uprawnymi o światło i wodę.


Proso zwyczajne

Proso zwyczajne należy do gatunku jednorocznych traw z rodziny wiechlinowatych. Kwitnie od lipca do sierpnia. Może osiągać do 120 cm wysokości. Roślinę charakteryzują wyprostowane, jasnozielone pędy. 


Rajgras wyniosły

Rajgras wyniosły jest jedną z najpowszechniejszych traw z rodziny wiechlinowatych. Posiada bardzo dobrze wykształcony system korzeniowy. Roślina porasta żyzne, umiarkowanie wilgotne gleby z wysoką zawartością wapnia. Od czerwca do sierpnia rozwija srebrzyste kwiatostany.


Stokłosa

Stokłosy są jednorocznymi trawami należącymi do rodziny wiechlinowatych. Zasiedlają praktycznie wszystkie podłoża, od suchych i mało zasobnych, aż po żyźniejsze z wysoką zawartością azotu. Atakują przeważnie zboża, kukurydzę oraz rzepak. 


Stokłosa dachowa

Stokłosa dachowa jest jednoroczną rośliną wywodzącą się z rodziny wiechlinowatych. Okres jej kwitnięcia przypada od kwietnia do maja. Występuje zazwyczaj na suchych podłożach, murawach i zrębach. Zachwaszcza zboża ozime oraz rzepak. 


Stokłosa miękka

Stokłosa miękka to jednoroczna bądź dwuletnia trawa kępkowa z rodziny wiechlinowatych. Kwitnie od maja do czerwca. Porasta głównie łąki oraz pastwiska. Preferuje glebę średnio żyzną i umiarkowanie wilgotną. 


Stokłosa płonna

Stokłosa płonna należy do gatunku jednorocznych lub dwuletnich traw z rodziny wiechlinowatych. Kiełkuje wiosną oraz jesienią. Zasiedla wilgotne, świeżo uprawione gleby. Atakuje rzepak i zboża ozime. 


Stokłosa polna

Stokłosa polna jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Porasta gleby gliniaste charakteryzujące się wysoką zawartością wapnia. Potrafi przechodzić z siedlisk, które sąsiadują z polami uprawnymi. Zachwaszcza przeważnie zboża ozime. 


Stokłosa żytnia

Stokłosa żytnia to roślina jednoliścienna z rodziny wiechlinowatych. Występuje na glebach żyznych, próchniczych i zasobnych w składniki odżywcze. Zagraża zbożom ozimym, zwłaszcza jęczmieniowi, pszenicy oraz pszenżytom. Może powodować duże straty w plonach sięgające, aż do 30%.


Wiechlina

Wiechliny są jednorocznymi bądź wieloletnimi trawami wiechowatymi, tworzącymi kępki. Preferują głównie podłoża bogate w składniki odżywcze. Kiełkują od wiosny do jesieni przy temperaturze przekraczającej 2ºC. 


Wiechlina zwyczajna

Wiechlina zwyczajna jest zimotrwałą roczną lub wieloletnią rośliną. Potrafi osiągnąć nawet do 120 cm wysokości. Wyróżnia się długotrwałą zdolnością kiełkowania, sięgającą do 5 lat. Roślina posiada niższą siłę konkurencyjną, niż wyczyniec polny czy miotła zbożowa. 


Wiechlina roczna

Wiechlina roczna to zimotrwały chwast, który może być zarówno jednoroczną, jak i wieloletnią rośliną. Występuje na lekko wilgotnych glebach z wysoką zawartością azotu. Porasta pastwiska, ogrody i pola uprawne. 


Włośnica

Włośnica jest ciepłolubną trawą, zaliczaną do chwastów o bardzo dużej ekspansywności. Pojedyncza roślina wytwarza bowiem nawet do 7 tysięcy nasion, przez co poważnie zagraża plonom. Zachwaszcza buraki i kukurydzę. 


Włośnica sina

Włośnice sine są ciepłolubnymi, jednorocznymi chwastami. Kiełkują późną wiosną i latem, przeważnie od maja do września. Występują na glebach żytnich, bogatych w składniki mineralne. Atakują rośliny okopowe, a także kukurydzę, rzadziej zboża jare. 


Włośnica zielona

Włośnica zielona jest jednoroczną i ciepłolubną rośliną, kiełkującą późną wiosną. Preferuje gleby świeże oraz piaszczyste o niskiej zawartości wapna. Wyróżnia się bardzo cienkimi źdźbłami oraz liśćmi z niebieskawym nalotem. 


Wyczyniec polny

Wyczyniec polny zaliczany jest do chwastów rocznych, preferujących średnie lub ciężkie podłoże. Potrafi osiągnąć wysokość do 80 cm. Wschodzi jesienią, dlatego stanowi dużą konkurencję dla zbóż ozimych. 

Data ostatniej aktualizacji artykułu: 2021-04-09

Udostępnij post:


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Opinie

Co mówią nasi klienci: