Nawozy wapniowe- E-sklep dlaroslin.pl - Nawozy doglebowe - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Filtry

Wapń
Borówka
Brokuł
Brzoskwinia
Burak
Czarna porzeczka
Cebula
Fasola
Jabłoń
Jęczmień jary
Jęczmień ozimy
Grusza
Kalafior
Kapusta
Kukurydza
Malina
Ogórek
Owies
Papryka
Pietruszka
Pszenica jara
Pszenica ozima
Pszenżyto jare
Pszenżyto ozime
Pomidor
Por
Rzepak
Sałata
Seler
Śliwa
Truskawka
Winorośl
Wiśnia, czereśnia
Ziemniak
Żyto jare
Żyto ozime

Nawozy wapniowe

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego, sadzeniaków, niektórych nawozów i produktów przecenionych

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Nawozy wapniowe 

Jest 5 produktów.

Wapno nie należy do głównych składników pokarmowych roślin, ale jest istotnym składnikiem gleb, wpływającym na ich odczyn. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu w Polsce przeważają gleby kwaśne i bardzo kwaśne. Około 3/4 powierzchni Polski ma gleby o pH ≤ 6,5. Najwięcej kwaśnych gleb jest w województwach podlaskim, podkarpackim, łódzkim, małopolskim i mazowieckim. Regularne wapnowanie zapobiega zakwaszeniu, które źle wpływa na pobieranie przez rośliny wody ze składnikami mineralnymi. Podstawową funkcją nawozów wapniowych nie jest nawożenie, tylko zmiana odczynu gleby. Oprócz wapna służącego regulacji kwasowości gleby stosowane są też nawozy wapniowe, w których wapno jest jednym z elementów wzbogacających skład mineralny gleby.

Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Pokazuje 1 - 5 z 5 elementów
Nawozy wapniowe

Warunkiem skutecznego zastosowania nawozu wapniowego jest znajomość kategorii agronomicznej i odczynu gleby. Od tego zależy wybór odpowiedniego sposobu nawożenia, czyli rodzaju nawozu wapniowego i optymalnej dawki. Ważny jest też postać nawozu (pylista lub granulowana) i jego jakość. Oznaczenie Nawóz WE jest potwierdzeniem zgodności produktu z wymaganiami UE. Od 16 lipca 2022 r., zgodnie z ustawą z dnia 7 maja 2020 r. o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu oraz ustawy o PIORiN (Dz. U. 2020 poz. 1069) zastąpi go certyfikat jakości CE.

Dlaczego warto stosować nawozy wapniowe?

Wapń jest drugorzędnym dla roślin, ale niezbędnym składnikiem gleby. Wapnowanie gleby i stosowanie nawozów wapniowych wpływa na żyzność gleby i skuteczność uprawy.

  1. Wapń poprawia odczyn pH gleby. Na glebach kwaśnych (pH poniżej 6,5) nie udają się cenniejsze gatunki roślin uprawnych. Niski odczyn pH gleby utrudnia roślinom pobieranie z gleby wody wraz z zawartymi w niej składnikami mineralnymi. Rośliny gorzej rosną i plonują, mogą niewłaściwie przechodzić kolejne fazy rozwoju, przedwcześnie zasychać, nie zawiązywać owoców itp.
  2. Nawozy wapniowe poprawiają biologiczną aktywność gleby i zdrowotność roślin. Wiele pożytecznych organizmów (np. dżdżownice, bakterie symbiotyczne roślin bobowatych) źle znosi zakwaszenie gleb, natomiast liczne patogeny chorobotwórcze lepiej rozwijają się w środowisku niskiego pH.
  3. Nawozy wapniowe poprawiają strukturę gleby i ułatwiają rozkład substancji organicznej na elementy przyswajalne dla roślin. Są niezbędne do zrównoważenia bilansu składników mineralnych w glebie zaburzonego przez niektóre nawozy mineralne.

Nawozy wapniowe działają powoli i dlatego ważne jest regularne nawożenie mniejszymi dawkami, a nie nagłe jednorazowe wyrównanie niedoboru wapnia i wyrównanie odczynu. Nadmiar wapnia i zasadowy odczyn gleby mogą poważnie zagrozić roślinom. Niewłaściwa gospodarka wapnem u roślin może być związana z niedoborem boru w glebie. Przed nawożeniem warto zrobić analizę gleby.

Najpopularniejsze nawozy wapniowe dostępne na rynku

Nawozy wapniowe mogą się różnić chemiczną formą występujących w nich związków wapnia. Dzielimy je na nawozy tlenkowe, zawierające tlenek wapnia (CaO) i węglanowe, zawierające węglan wapnia (CaCO3).

Nawozy wapniowe tlenkowe powstają przez wyprażanie skał wapiennych w wysokich temperaturach. Zawierają 60-80% CaO. Działanie nawozów tlenkowych jest szybkie i dlatego podczas ich stosowania trzeba uważać, żeby nie doszło do przewapnowania gleby i zasadowości. Nadają się na gleby ciężkie i średnie. Poprawiają strukturę gleby i stosunki wodne i powietrzne w glebie, co jest szczególnie ważne dla systemu korzeniowego. Nie powinno się ich stosować na glebach lekkich, przepuszczalnych.

Nawozy wapniowe węglanowe mniej radykalnie zmieniają odczyn gleby. Nadają się na gleby przepuszczalne, lekkie o skłonnościach do wypłukiwania. Zawierają 40-50% CO. Do tego typu nawozów należy wapniak mielony oraz znacznie szybciej od niego działająca kreda nawozowa.

Nawozy wapniowo-magnezowe wytwarzane są z wyprażanych dolomitów, czyli skał zbudowanych z węglanu wapnia i magnezu. Zalecane są do stosowania na glebach z niedoborem magnezu. Magnez jest składnikiem chlorofilu i głównym pierwiastkiem odpowiedzialnym za pobieranie przez rośliny składników pokarmowych z gleby.

Wapno jest produktem ubocznym przy produkcji karbidu, cukru, papieru, sody itp. Może ono być stosowane jako nawóz wapniowy pod warunkiem spełnienia norm. Określają one dopuszczalny poziom szkodliwych substancji takich jak metale ciężkie, chlorki lub siarczki, maksymalny poziom wilgotności i minimalny poziom zawartości tlenku wapnia (CaO).


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie