Nasiona rzodkiew oleista do siewu- E-sklep dlaroslin.pl - Nasiona poplonów, roślin strączkowych - dlaroslin.pl - E-sklep Twoich Roślin | E-sklep dlaroslin.pl

Filtry

Dostępność

Rzodkiew oleista

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego, sadzeniaków, niektórych nawozów i produktów przecenionych

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1000zł

Promocje

Nowe produkty

Rzodkiew oleista 

Jest 1 produkt.

Rzodkiew oleista jest wykorzystywana głównie jako roślina pastewna. Może być też przyorana na zielony nawóz lub pozostawiona do mulczowania przed uprawą buraków. Rzodkiew oleista jest bardzo dobrym przedplonem przed uprawą roślin okopowych. Ma działanie fitosanitarne i zwalcza nicienie w glebie (zwłaszcza mątwika burakowego). Jest dobrym międzyplonem ścierniskowym i częstym składnikiem w mieszankach pastewnych z przeznaczeniem na zielonkę. Rzodkiew oleista szybko rośnie i zagłusza chwasty, przyorana pozostawia w glebie dużo materii organicznej. Podczas kwitnienia daje pożytek pszczołom.

Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
 • 194,00 zł W magazynie

  RZODKIEW OLEISTA POPLON-PASZOWA OPAKOWANIE - 25 KG (niekwalifikat) Rzodkiew oleista może być uprawiana na wszystkich typach gleb. Rodzkiew oleista cechuje się dobrze rozwiniętym układem korzeniowym. Dobrze wykorzystuje składniki pokarmowe oraz wodę, chroni glebę przed erozją, wymywaniem azotu i innych pierwiastków z gleby. Ogólnie zalecana norma...

  194,00 zł
  W magazynie
  Wysyłka 24h
Pokazuje 1 - 1 z 1 pozycji
Rzodkiew oleista

Rzodkiew oleista, zwana też rzodkwią chińską to roślina z rodziny krzyżowych uprawiana kiedyś jako roślina oleista, a obecnie jako roślina pastewna, międzyplon, na nasiona i na zielony nawóz. Jest o wiele bardziej rozpowszechniona w Europie Zachodniej niż w Polsce. Nowa strategia unijna wspiera rolnictwo zrównoważone i uprawy przyjazne dla środowiska, a rzodkiew oleista pobiera z powietrza i wiąże duże ilości dwutlenku węgla.

Uprawa rzodkwi oleistej

Rzodkiew oleista wyglądem przypomina rzodkiewkę, głęboko się korzeni (do 1,5 m) i wypuszcza gruby pęd kwiatowy o wysokości 70-120 cm z kwiatostanem liliowych kwiatów, które po okwitnięciu zamieniają się w łuszczyny wypełnione nasionami. Rzodkiew oleista może być uprawiana na nasiona. Jest to uprawa opłacalna ze względu na niską podaż i korzystne ceny skupu, ale ze względu na małą popularność brak jest potwierdzonych statystycznie wyników jej plonowania w Polsce. Nasiona rzodkwi oleistej są komponentami mieszanek karm dla ptaków. Olej uzyskiwany z nasion nie nadaje się do konsumpcji ale może być wykorzystywany energetycznie do produkcji biopaliw. Rzodkiew oleista ma wymagania glebowe i uprawowe zbliżone do wymagań rzepaku jarego. Preferuje gleby dobre i średnie (klasy bonitacyjne I-IV a), zasobne w składniki pokarmowe. Rzodkiew oleista ma głęboki i dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki któremu radzi sobie z okresowymi niedoborami wody. Potrafi sięgnąć po głębszych warstw gleby i dobrze wykorzystać składniki mineralne w niej zawarte. Charakteryzuje się szybkim wzrostem, dzięki czemu zyskuje konkurencyjną przewagę nad chwastami. Dobrym przedplonem dla rzodkwi oleistej są zboża i rośliny okopowe, nie powinno się jej uprawiać po rzepaku i innych kapustowatych, ze względu na zagrożenie przez te same choroby i szkodniki. Nie poleca się też uprawy po roślinach bobowatych, bo na glebach zasobnych w azot wydłuża wegetację. Uprawa rzodkwi na nasiona stwarza ryzyko zachwaszczenia gleby samosiewami, dlatego najlepiej uprawiać ją przed zbożami.

Kiedy siać rzodkiew oleistą?

Rzodkiew oleistą na nasiona wysiewa się jak najwcześniej, od marca do początków kwietnia. Opóźnienie siewu odbija się na wysokości plonów. Głębokość siewu wynosi ok. 2 cm, a norma wysiewu 9-18 kg/ha w zależności od odmiany i masy tysiąca nasion. Rzodkiew uprawianą w poplonie wysiewa się przed 15 sierpnia, bezpośrednio po zbiorze przedplonu, na głębokość 2-3 cm w rozstawie rzędów 15-20 cm, przy zachowaniu normy wysiewu 20-30 kg/ha. Zalecana obsada roślin wynosi 80-120 szt./m². Płytki wysiew wyklucza głębokie spulchnianie gleby. Nawożenie wskazane jest przed siewem, przenawożona rzodkiew oleista nierównomiernie się rozwija i dojrzewa.

Zalety uprawy rzodkwi oleistej

Rzodkiew oleista ma wiele walorów, dzięki którym może być doceniona przez rolników.

 1. Rzodkiew oleista poprawia warunki fitosanitarne gleby. Przeciwdziała rozwojowi nicieni (mątwików i guzaków) i powoduje ona obumieranie ich larw w glebie. Jej uprawa spełnia warunki integrowanej ochrony roślin.
 2. Jest wartościowym przedplonem dla większości upraw, szczególnie przed uprawą roślin okopowych i warzyw.
 3. Szybko rośnie, zagłusza chwasty i utrudnia ich rozwój. Pozostawiona na polach na mulcz dobrze okrywa ziemię, przeciwdziała jej wysychaniu i erozji.
 4. Rzodkiew oleista może być uprawiana na zielony nawóz, bo dostarcza do gleby duże ilości materii organicznej, poprawia jej strukturę i użyźnia.
 5. Nasiona rzodkwi oleistej zawierają ok. 35% tłuszczu i ok. 30% białka w suchej masie. Stanowią składnik karmy dla ptaków, a olej tłoczony z nasion może być wykorzystywany jako biopaliwo.

Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Kategorie