Nasiona facelia do siewu- E-sklep dlaroslin.pl - Nasiona poplonów, roślin strączkowych - | E-sklep dlaroslin.pl

Filtry

Dostępność

Facelia

Rabat 2% za zakupy powyżej 3000 zł, nie dotyczy materiału siewnego

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg przy zamówieniu pow. 1500zł

Promocje

Nowe produkty

Facelia 

Jest 2 produktów.

Facelia błękitna to roślina miododajna, którą rolnicy coraz częściej wybierają na międzyplon ścierniskowy lub poplon. Walory facelii doceniają pszczelarze i miłośnicy miodu, dlatego często jej występowanie jest związane z bliskością pasieki. Miód faceliowy jest niemal biały o delikatnym smaku i kwiatowym aromacie. Intensywny wzrost i szybka wegetacja czynią z facelii wartościową roślinę zapobiegającą zachwaszczeniu pól oraz wzbogacającą glebę w substancję organiczną. Facelia szybko rozkrzewia się i długo kwitnie. 

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Facelia

Facelia błękitna, nazywana też wiązanką wrotyczową, jest rośliną uprawianą na nasiona, paszę lub nawóz zielony (samodzielnie lub w mieszankach). Ma bardzo krótki okres wegetacyjny (90-110 dni), umożliwiający nawet trzykrotne zbiory w ciągu roku z jednego pola. Uprawa na nasiona jest obciążona dużym ryzykiem ze względu na zależność plonów od pogody. Do krajowego rejestru odmian roślin uprawnych na początku 2022 r. wpisanych było 7 odmian facelii błękitnej.

Uprawa facelii na poplon

W uprawie facelii istotne jest właściwe dopasowanie terminu siewu do lokalnych warunków glebowych, wodnych i klimatycznych oraz terminu zbiorów. Facelia nie ma wielkich wymagań glebowych, ale na lepszych glebach lepiej plonuje. Jest wrażliwa na poziom azotu w glebie. Niedobór azotu powoduje słabszy wzrost, szybsze i krótsze kwitnienie oraz przedwczesne drewnienie łodyg. Nadmiar azotu sprzyja wyleganiu i gniciu. Facelia jest odporna na okresowe niedobory wody (poza fazą kiełkowania) i przymrozki. Kiełkowanie nasion następuje po 7-8 dniach, a kwiaty pojawiają się po 50 dniach od wysiania. Okres kwitnienia trwa około 3-6 tygodni. Niebieskie kwiaty facelii długi czas stanowią ozdobę pól i przyciągają pszczoły. Długotrwałe deszcze podczas kwitnienia nie wpływają na produkcję nektaru, ale zmniejszają szansę zapylenia kwiatów i wysokość zbiorów nasion, obniżając opłacalność uprawy. Najlepszą porą na zbiór facelii jest moment, w którym zaczynają pękać torebki nasienne w niższych partiach kwiatostanów. Plony nie są wysokie, a zależność produkcji nasion od kapryśnej pogody sprawia, że uprawa facelii na nasiona jest mniej popularna. Lepsze efekty daje uprawa facelii na poplon z przeznaczeniem na zieloną masę. Przygotowanie podłoża na siew facelii polega na podorywce, bronowaniu i przedsiewnym nawożeniu (fosfor, potas). Po wysiewie stosuje się wałowanie i bronowanie w celu usunięcia konkurencji chwastów oraz umiarkowane nawożenie azotowe. Najlepszą porą na zbiór facelii na zielonkę jest początkowy etap kwitnienia, czyli 7-8 tygodni od siewu (październik i początek listopada). W zależności od warunków glebowych i klimatycznych z 1 hektara można zebrać 20-40 t zielonej masy. 

Kiedy siać facelię

Facelia ma bardzo krótki okres wegetacyjny. Na pierwszy zbiór facelię można wysiewać stosunkowo wcześnie, na przełomie marca i kwietnia. Facelię przeznaczoną na poplon wysiewa się zazwyczaj po zebraniu z pól zbóż, czyli z końcem lipca i w pierwszej połowie sierpnia. Norma wysiewu w zależności od odmiany wynosi 7-15 kg/ha (na słabszych glebach norma wysiewu jest odpowiednio większa) w rozstawie rzędów 15-25 cm, na głębokość 1–2 cm. Nasiona powinny być dobrze przykryte glebą, gdyż światło słoneczne osłabia siłę kiełkowania. W okresie kiełkowania nasiona wymagają właściwej wilgotności gleby.

Zalety uprawy facelii

Uprawa facelii może dać wiele korzyści.

  1. Facelia jest chętnie odwiedzana przez pszczoły, a długie kwitnienie sprzyja produkcji wartościowego miodu.
  2. Facelia szybko rośnie (szybciej niż inne rośliny poplonowe), zagłusza chwasty i chroni glebę przed parowaniem. Nadaje się na międzyplon ścierniskowy lub poplon z przeznaczeniem na mulczowanie.
  3. Małe wymagania glebowe i szybkie krzewienie się sprawiają, że facelia może służyć do obsiewania gruntów zdegradowanych, nieużytków lub odłogów.
  4. Facelia ma krótki okres wegetacyjny i szybko rośnie, dzięki czemu może być uprawiana jako poplon zarówno na paszę jak też jako zielony nawóz.
  5. Facelia wysiana na poplon do przyorania szybko wzbogaca glebę o stosunkowo dużą ilość masy organicznej pozbawionej twardych, zdrewniałych części. Wpływa to dobrze na plonowanie uprawianych w kolejnym roku okopowych.
  6. Może być stosowana w mieszankach np. z seradelą, łubinem, wyką lub gorczycą.
  7. Szybka produkcja zielonej masy zachęca do wykorzystania facelii jako źródła zielonego nawozu w rolnictwie ekologicznym.

Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów

Opinie

Co mówią nasi klienci:

Kategorie