Filtry
Marchew Speedo 500TN KAL1,6-1,8...
Cebula Sedona 250 TN,KAL.2,0-2,75 PR...
Marchew Nerac 500 TN 1,6-1,8 mm...
Pszenica ozima Debian: stabilny plon w każdych warunkach pogodowych...
Pszenica ozima Debian: stabilny plon w każdych warunkach pogodowych...
Gorczyca należy do najpopularniejszych roślin poplonowych. Niska cena materiału siewnego, nieskomplikowana i tania uprawa, szybkie wschody oraz duża ilość zielonej masy sprzyjają rozwojowi uprawy gorczycy z przeznaczeniem na paszę lub zielony nawóz. Szczególnie polecana jest w gospodarstwach na glebach lekkich, gdzie w płodozmianie dominują zboża i stosuje się dużo nawozów mineralnych. Poplon z gorczycy poprawia strukturę i żyzność gleby, zapobiega wypłukiwaniu składników mineralnych i chroni glebę przed erozją. Poplon z gorczycy jest doskonałym nawozem naturalnym przed uprawą roślin jarych. Niektóre odmiany gorczycy hamują rozwój mątwika.
Gorczyca Biała Warta C1: odmiana podwójnie ulepszona (bezerukowa i o niskiej zawartości glukozynolanu, bez finalbiny), o bardzo dobrym wczesnym rozwoju roślin wysoka ocena wartości gospodarczej – 7,95 (skala 9°) zawartość tłuszczu w nasionach powyżej średniej ogólnej – 30,2%
Gorczyca poplonowa to korzystne rozwiązane w uprawie po zbiorze głównym. Jest to roślina, która nie wymaga dużych nakładów, z kolei dostarcza glebie niezbędne składniki. Wydajność: 20-25 kg/ha.
Gorczyca biała poplonowa to najbardziej uniwersalna i niezawodna roślina międzyplonowa. Jej zaletą jest szybki okres wegetacji, który wynosi około 2 miesięcy.
Gorczyca biała Metex to antymątwikowa odmiana zarejestrowana do uprawy w Polsce. Odmiana szczególnie zatrzymuje składniki pokarmowe w glebie - głównie azot. To wysoka roślina, którą wyróżnia dynamiczny wzrost. Termin siewu: okres między kwietniem a sierpniem, przy gęstości siewu 25-30 kg/ha.
Gorczyca, wzmiankowana w Biblii, należy do roślin kapustowatych o szerokim zastosowaniu. Pozyskuje się z niej olej do celów technicznych, kosmetycznych lub spożywczych. Nasiona gorczycy są kuchenną przyprawą stosowaną w marynatach, służą do produkcji musztardy a w medycynie do leczenia zaparć, schorzeń reumatycznych, bólu stawów i zatok. Gorczycę wysiewa się na paszę samodzielnie lub w mieszankach pastewnych oraz na zielony nawóz.
Gorczycę można uprawiać niemal na każdej glebie. Daje dobre plony na glebach piaszczysto - gliniastych, zasobnych w wapń, najlepiej o obojętnym odczynie. Szybko rośnie i tworzy rozbudowany system korzeniowy, poprawiający strukturę gleby. Bez względu na porę wysiewu ma szybki przyrost zielonej masy, która po przekopaniu wzbogaca glebę o materię organiczną równoważną obornikowi. Uprawa gorczycy na zielony nawóz na lepszych glebach nie wymaga nawożenia. Ze względu na krótki okres wegetacyjny gorczyca może być wysiewana jako poplon w sierpniu, a nawet we wrześniu. Gorczyca ma duże walory fitosanitarne, a niektóre jej odmiany przyczyniają się do zwalczania mątwika, częstego szkodnika z rodzaju nicieni. Dzięki temu warto ją wysiewać jako poplon do mulczowania przed uprawą roślin okopowych, a zwłaszcza przed siewem buraków cukrowych. Gorczycy nie można wysiewać przed uprawą rzepaku i wszędzie tam, gdzie w płodozmianie jest duży udział roślin z rodziny krzyżowych (rośliny kapustne) ze względu na ryzyko infekcji patogenami kiły kapuścianej i suchej zgnilizny kapustnych. Gorczyca uprawiana na nawóz powinna być przyorana najpóźniej w drugiej połowie października, kiedy jeszcze jest zielona, bez zdrewniałych łodyg, czyli przed pełnią kwitnienia i etapem tworzenia nasion. Nadaje się do tego gorczyca już po 40 dniach od siewu. Zbyt wczesne wysianie gorczycy spowoduje mniejszy plon zielonej masy, zbyt szybkie kwitnienie i drewnienie pędów. Orka na głębokość 20-25 cm sprawi, że zielona masa równomiernie ulegnie rozkładowi.
Gorczyca szybciej dojrzewa i wydaje nasiona, gdy dzień jest długi. Gorczycę uprawianą na nasiona wysiewa się wcześnie, w tym samym terminie, co owies jary. Spóźnienie siewu skraca okres rozwoju rośliny, która słabiej się rozkrzewia i szybciej drewnieje, co oznacza spadek plonowania. Przy uprawie na poplon sytuacja jest odwrotna, zbyt wczesny siew sprawia, że gorczyca szybciej wybija pędy kwiatowe, wydaje nasiona i drewnieje, kosztem zielonej masy. Siew gorczycy na poplon zaczyna się na przełomie lipca i sierpnia (za optymalny termin uważa się 10-12 sierpnia). Zalecana głębokość siewu to 2-3 cm, a obsada to 100-150 roślin/m² (norma wysiewu 8-12 kg/ha). Rozstaw rzędów zależy od sposobu uprawy i parametrów gleby.
O popularności upraw gorczycy decydują jej główne zalety:
dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl
Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848