Żyto ozime - Nasiona zbóż ozimych - dlaroslin.pl
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%
ZAKUPY POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%
ZAKUPY POWYŻEJ 3000 ZŁ- RABAT 2%
TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 16 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 4000 ZŁ- RABAT 2%

Żyto ozime

Wysyłka kurierska od 13zł

Darmowa przesyłka 1 paczki do 30kg >1000zł

Wyszukiwarka środków ochrony roślin

Wyszukiwarka nawozów

Nowe produkty

Żyto ozime do siewu Jest 26 produktów.

Pokazuje 1 - 26 z 26 elementów
Pokazuje 1 - 26 z 26 elementów
Żyto ozime

Żyto ozime - odmiany populacyjne i hybrydowe

 Żyto ozime nadaje się do uprawy nawet na najgorszych glebach w gospodarstwie. Posiada bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy, dzięki czemu ma mniejsze wymagania wodne oraz cieplne podczas całego okresu wegetacji niż inne gatunki zboża. Żyto ozime jest odporne na mróz i bez okrywy śnieżnej wytrzymuje nawet temperaturę do -25ºC. Doskonale znosi gleby kwaśne o odczynie pH nie niższym niż 4. Największą popularnością cieszy się uprawa tradycyjnych odmian populacyjnych, chociaż coraz częściej wykorzystuje się również typy hybrydowe.

 Zastosowanie żyta ozimego

 W światowej powierzchni zbóż uprawa żyta ozimego stanowi tylko 1,5%. Termin wysiewu nasion przypada na okres września i początek października. Gleba pod żyto nie może być porośnięta perzem. Najlepszy przedplon dla żyta stanowią rośliny strączkowe, owies, jęczmień oraz ziemniaki wczesne i średniowczesne.

 Żyto ozime jest wykorzystywane w całości jako słoma, ziarno lub pasza. Mąka żytnia służy do produkcji pieczywa. Taki chleb posiada więcej smaku niż pszeniczny oraz wyższą zawartość minerałów takich, jak potas, wapń, cynk i mangan. Stanowi również cenne źródło witamin, przyswajalnych tłuszczów oraz błonnika pokarmowego, który zapobiega zaparciom, wrzodom wzdęciom, skurczom żołądka, a nawet nowotworowi jelita grubego. W niektórych krajach żyto wykorzystywane jest do produkcji whisky, ginu oraz piwa. Dojrzałe rośliny znajdują zastosowanie w produkcji strzechy, pościeli, papieru i słomianych kapeluszy.

 Różnice między populacyjnymi a hybrydowymi odmianami

 W Krajowym Rejestrze znajdują się tylko takie hybrydy, które charakteryzuje wysoka odporność na posuchy glebowe. Zarówno odmiany mieszańcowe, jak i populacyjne są odporne na patogeny chorobowe np. rdzy brunatnej.

 W porównaniu do odmian populacyjnych żyta, hybrydowe posiadają mniejszą normę wysiewu. Powinny być uprawiane wcześniej - najlepszy termin przypada w okresie 5-15 września. Odmiany populacyjne natomiast można siać od września do pierwszej dekady października. Hodowla odmian mieszańcowych jest trudniejsza i wiąże się z większymi kosztami. Są to rośliny wiatropylne, przez ich uprawa często odbywa się w sztucznej izolacji. Wyhodowanie odmian hybrydowych może trwać nawet kilkanaście lat.

 

 


Dlaczego warto
u nas kupować?
Zaufane opinie
ceneo.pl

Sprawdź jak inni nas oceniają

Zobacz opinie
Nasze
wyróżnienia
Rzetelna firmaGazele biznesu 2014 - Puls Biznesu
Jesteśmy do Państwa

dyspozycji od poniedziałku do piątku
tel: 607 256 222 (od 8 do 16:00)
tel: 609 096 777 (od 8 do 16:00)
sklep@dlaroslin.pl

Hurtownia Rolno-Ogrodnicza

Inagri sp. z o.o. - 98-200 Sieradz,
ul. Wojska Polskiego 136
woj. łódzkie
NIP: 8272126848

Zamów