E-SKLEP TWOICH ROŚLIN

Lista produktów marki Monsanto

Firma Monsanto obecna jest na światowych rynkach przeszło 120 lat. Przez ten czas zasłynęła głównie jako producent środków chemicznych, z których wiele okryło się złą sławą, jak stosowane na wojnie w Wietnamie defolianty Agent Orange, popularny niegdyś herbicyd DDT, czy polichlorowane bifenyle (PCBs). Firma Monsanto, która od 2016 r. jest częścią niemieckiego koncernu Bayer, jest obecnie bardziej znana jako producent najpopularniejszego glifosatu Roundup oraz jako potentat w dziedzinie biotechnologii i pionier w badaniach nad gatunkami roślin modyfikowanych genetycznie GMO. Kraje Unii Europejskiej, w tym także Polska z dużą ostrożnością, a nawet z obawą i sceptycyzmem podchodzą do GMO, natomiast bezapelacyjnie najbardziej znanym i najchętniej kupowanym produktem firmy Monsanto jest rodzina produktów z glifosatem. W 2016 r. Komisja Europejska a za nią polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zakazały stosowania produktów z glifosatem, w których do formulacji używana była polietoksylowana amina łojowa. Składnik ten został w późniejszych wersjach produktów z glifosatem zastąpiony estrem fosforanów alkilowych (APE), alkilopoliglukozydem (APG) lub alkilobetainą (Betainą). Herbicydy nieselektywne z glifosatem stanowią większość produktów Monsanto sprzedawanych w Polsce.

Aktywne filtry

Monsanto była pierwszą firmą, która w 1974 r. wprowadziła na światowe rynki glifosat, jako składnik RoundupuMonsanto działa na polskim rynku pod nazwą Monsanto Polska jako część Bayer-Crop Science i zajmuje się przede wszystkim dystrybucją i sprzedażą środków ochrony roślin oraz nasion kukurydzy i rzepaku ozimego. Sztandarowym produktem Monsanto są nadal herbicydy totalne z rodziny Roundup, pomimo licznej konkurencji produktów z generyczną wersją glifosatu.

Historia firmy Monsanto

Firmę Monsanto założył w 1901 r. w St. Louis (stan Missouri) John Francis Queeny, który pomimo 42 lat mógł się pochwalić już 30-letnim stażem w pionierskiej branży, jaką był wówczas przemysł farmaceutyczny. Firma, którą nazwano panieńskim nazwiskiem żony założyciela, początkowo produkowała dodatki do żywności, takie jak sacharyna (sztuczny słodzik), wanilina (syntetyczna wanilia) i syntetyczna kofeina. W latach 20. firma rozpoczęła produkcję podstawowych chemikaliów przemysłowych, takich jak kwas siarkowy, kwas salicylowy, surowce do produkcji gumy, czy polichlorowane bifenyle (PCBs), stosowane jako izolatory elektryczne. W 1926 r. firma na potrzeby własnych zakładów założyła miasto Monsanto (obecnie Sauget) w stanie Illinois, w którym obniżyła dla siebie lokalne podatki i złagodziła przepisy dotyczące ochrony środowiska. W latach 30. i 40. XX wieku Monsanto przejmowało w USA firmy posiadające laboratoria chemiczne i posiadające doświadczenie w branży chemicznej. Firma Monsanto zarządzała projektem Dayton, który opracował metodę ekstrakcji polonu użytego w detonatorze Urchin do bomby atomowej, realizowanej w ramach programu Manhattan. W 1944 r. Monsanto wraz z 15 innymi firmami rozpoczęło produkcję DDT, jako środka do zabijania komarów przenoszących malarię. W 1954 r. firma nawiązała współpracę z niemieckim gigantem chemicznym Bayer. W latach 60. i 70. Monsanto było jedną z kilku firm, które produkowały silny defoliant, nazywany przez amerykańskich żołnierzy Agent Orange, stosowany na masową skalę w czasie wojny w Wietnamie. Skutkiem jego stosowania była zwiększona zapadalność na raka, defekty genetyczne, upośledzenia i deformacje ciała. W latach 60. Monsanto opracowało proces wytwarzania kwasu octowego i zajęło się produkcją leków. W 1968 r. firma Monsanto zaczęła, jako pierwsza na świecie, masową produkcję diod elektroluminescencyjnych LED. W 1983 r. jako jedna z pierwszych firm zmodyfikowała genetycznie komórkę roślinną, a w 1987 r. rozpoczęła polową uprawę roślin GMO. W latach 1996-98 przejęła firmy Agracetus i Calgene (producentów nasion transgenicznych GMO) oraz Cargill i DeKalb (producentów nasion konwencjonalnych). W 2002 r. firma zbyła swój dział farmaceutyczny na rzecz firmy Pfizer. W 2005 r. Monsanto kupiło firmę Seminis (producenta nasion owoców i warzyw), a w 2008 r. firmę De Ruiter Seeds. W 2018 r. sfinalizowano przejęcie firmy Monsanto przez niemiecki koncern Bayer.

Oferta firmy Monsanto

Firma Monsanto w 1974 r. jako pierwsza wprowadziła na rynki glifosat jako substancję czynną w herbicydzie sprzedawanym pod nazwą handlową Roundup. Preparat ten stał się sztandarowym produktem amerykańskiego koncernu i najpopularniejszym nieselektywnym herbicydem na świecie. Wysoka skuteczność w zwalczaniu niemal wszystkich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych, jednorocznych i wieloletnich sprawia, że jest on stosowany do przygotowania ugoru pod uprawę roślin, zwalczania chwastów w uprawach roślin modyfikowanych genetycznie wyposażonych w gen odporności na działanie glifosatu, w ogródkach działkowych, a także w uprawach drzew i krzewów owocowych, ponieważ preparat nie działa na zdrewniałe części roślin. Glifosat jest wykorzystywany także w produkowanych przez firmę desykantach. Desykacja polega na zasuszeniu zielonych naziemnych części roślin w celu optymalnego przygotowania uprawy do zbioru. Dzięki desykacji wszystkie rośliny na polu równocześnie kończą wegetację. Desykanty stosuje się interwencyjnie, szczególnie gdy nie ma pewności co do warunków pogodowych w planowanym terminie zbiorów. Monsanto to nie tylko chemia rolnicza. W ofercie Monsanto są też wysokiej jakości nasiona odmian kukurydzy i rzepaku ozimego DeKalb oraz warzyw gruntowych i szklarniowych Seminis i De Ruiter (marek przejętych przez Monsanto firm nasiennych). Monsanto zasłynęła jako pionier w zakresie produkcji nasion roślin modyfikowanych genetycznie i obecnie kontroluje większość światowego handlu GMO. Według zapewnień prezesa Bayer-Crop Science nowy właściciel Monsanto nie zamierza wprowadzać na rynki UE produktów zmodyfikowanych genetycznie ze względu na brak akceptacji społecznej, ale firma Bayer chce przekonywać do korzyści z wprowadzenia technologii GMO.

Roundup Flex 480

Roundup Flex 480 to środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzenia roztworu wodnego. Substancją czynną jest glifosat, związek z grupy aminofosfonianów w formie soli potasowej (480 g/l). Skutecznie zwalcza perz właściwy oraz inne chwasty jednoliścienne i dwuliścienne, zarówno roczne, jak i wieloletnie. Preparat przeznaczony jest do stosowania nalistnego:

  • wiosną przed siewem lub sadzeniem roślin uprawnych w gruncie;
  • wiosną po siewie, a przed wschodami kukurydzy i cebuli;
  • jesienią na ścierniskach (po zbiorach pszenicy ozimej, jęczmienia ozimego i rzepaku ozimego);
  • przed rozpoczęciem upraw pożniwnych do zwalczania perzu właściwego i innych chwastów;
  • w uprawach drzew i krzewów owocowych: jabłoni, orzecha włoskiego, leszczyny (orzecha laskowego), czarnej porzeczki;
  • do likwidacji ugorów i odłogów;
  • do desykacji roślin uprawianych na suche nasiona: pszenicy ozimej, rzepaku ozimego, grochu, fasoli, bobiku, peluszki, łubinu żółtego, białego i wąskolistnego;
  • do przygotowania gleby pod szkółki i uprawy leśne (sosna);
  • do rekultywacji użytków zielonych.

Roundup 360 SL Plus

Roundup 360 Plus to środek chwastobójczy w formie koncentratu służącego do przygotowania roztworu wodnego (SL). Przeznaczony jest do nalistnego zwalczania rocznych i wieloletnich chwastów jednoliściennych i dwuliściennych. Substancją czynną jest glifosat, związek z grupy kwasów aminofosforowych w formie soli potasowej (360 g/l). Roundup 360 Plus jest środkiem o działaniu systemicznym (układowym). Działa chwastobójczo:

  • na polach uprawnych po siewie (lub sadzeniu), a przed wschodami kukurydzy, ziemniaków, buraków cukrowych, marchwi, pietruszki, cebuli, pora (z siewu);
  • przed zbiorem pszenicy ozimej, pszenicy jarej, pszenżyta ozimego, żyta, jęczmienia jarego, rzepaku ozimego, gdy chwasty uniemożliwiają ich zbiór;
  • na ścierniskach, ugorach, odłogach i na terenach nieużytkowanych rolniczo.

Może być użyty do desykacji pszenicy ozimej, pszenżyta ozimego, żyta, pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Środek jest pobierany przez zielone części roślin. Substancja czynna przemieszcza się do wszystkich części rośliny i blokuje syntezę aminokwasów, co prowadzi do zamierania komórek. Pierwsze efekty działania preparatu (żółknięcie i więdnięcie liści) widoczne są po upływie 7-10 dni od oprysków, a po około 3 tygodniach dochodzi do całkowitego zniszczenia chwastów.

Rodeo Plus 360SL

Rodeo Plus 360 SL to środek chwastobójczy w postaci koncentratu służącego do przygotowania roztworu wodnego (SL). Środek przeznaczony do zabiegów nalistnych przy użyciu opryskiwaczy polowych, sadowniczych lub ręcznych. Substancją aktywną jest glifosat, związek z grupy kwasów aminofosforowych w formie soli potasowej (360 g/l). Zwalcza perz właściwy oraz chwasty jednoliścienne i dwuliścienne (roczne i wieloletnie). Środek pobierany jest poprzez zielone części, potem przemieszcza się po całej roślinie, hamuje syntezę białek, niezbędnych do wzrostu rośliny i powoduje jej zamieranie. Po 7–10 dniach od wykonania zabiegu obserwuje się żółknięcie i więdnięcie liści, a po około 3 tygodniach następuje całkowite zamieranie zwalczanych chwastów. Rodeo Plus stosuje się do zwalczania perzu właściwego i innych chwastów:

  • po siewie (lub sadzeniu), ale przed wschodami ziemniaków i buraków cukrowych;
  • na ścierniskach po zbiorze roślin uprawnych, a przed rozpoczęciem upraw pożniwnych;
  • w sadach (uprawach jabłoni, grusz, wiśni) i uprawach winorośli;
  • na użytkach zielonych (łąkach i pastwiskach).

TYLKO ORYGINALNE PRODUKTY, 20 LAT NA RYNKU, ZAKUP > 3000 ZŁ- RABAT 2%

Kategorie